Jakie są średnie dochody osoby prowadzącej działalność gospodarczą?

Niestety, dane GUS-u nie są zbyt optymistyczne. Ekspedient w małym sklepie może liczyć średnio na 1,6 tys. zł na rękę, a przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zarabia ok. 5 tys. zł miesięcznie. 

Przeciętne wynagrodzenie w podmiotach zatrudniających do 9 pracowników wynosi 2257 zł brutto, czyli 1639 zł netto. 

W mikrofirmach na podstawie umów o pracę zatrudnionych jest 1,2 mln ludzi (na 1,82 mln podmiotów).  Przeciętny dochód osoby prowadzącej działalność gospodarczą wynosi 59 tys. zł rocznie, a przychód 484 tys. zł rocznie. 

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosi 4024 zł brutto, czyli 2869 zł netto. To o 1230 zł netto więcej niż w mikroprzedsiębiorstwach. 

W 2014 roku w Polsce było 1,82 mln firm zatrudniających mniej niż 10 osób. Łącznie pracuje w nich 3,5 mln ludzi, czyli średnio mniej niż 2 osoby na firmę. W 93% mikrofirmy, to osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i większość z nich zwyczajnie nikogo nie zatrudnia. Niektórzy są przedsiębiorcami na papierze, czyli zoptymalizowanymi podatkowo pracownikami, którzy co miesiąc wystawiają fakturę swojemu jedynemu kontrahentowi, czyli pracodawcy. 

Z danych GUS-u wynika, że w mikrofirmach, których jest 1,82 mln, na podstawie umowy o pracę zatrudnionych jest tylko 1,2 mln ludzi. Z tego przeciętne wynagrodzenie tych pracowników wynosi 2257 zł brutto, czyli 1639 zł netto. Z danych tych wynika także, że przeciętny dochód osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą wynosi 59 tys. zł rocznie, czyli ok. 5 tys. zł miesięcznie. To oczywiście średnia wielu mikroprzedsiębiorców może pomarzyć o takim wyniku. 

CZYTAJ TEŻ: Zamożni mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego 2015. Zarabiają po 7 tys. zł miesięcznie. Jest ich już 31 tysięcy

- Potwierdza się teza, że legalna praca na etacie w mikroprzedsiębiorstwie jest dużo gorzej płatna niż w dużej firmie. Oczywiście dane GUS-u nie uwzględniają wypłat "pod stołem", które często stanowią znaczącą część wynagrodzenia ludzi zatrudnionych w takich podmiotach. Dlaczego mali rzadko zatrudniają na podstawie umów o pracę i tak mało płacą? Odpowiedź jest prosta wpływa na to wysokie opodatkowanie pracy oraz duża liczba uciążliwych obowiązków administracyjnych związanych z zatrudnieniem, przy jednocześnie niskim poziomie kontroli ze strony państwa - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Strefa Biznesu także na Facebooku. Dołącz do nas

Źródło: Bankier.pl