Bombardier Transportation, wiodący producent technologii dla transportu szynowego zdobył, jako lider konsorcjum, kolejny kontrakt na dostawę i zabudowę “pod klucz” systemów sterowania ruchem kolejowym dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na odcinek korytarza transportowego E59 w Polsce. Łączna wartość kontraktu wynosi 210 mln zł, a udział Bombardiera szacowany jest na około 93 mln zł.

W ramach konsorcjum z Krakowskimi Zakładami Automatyki S.A. firma Bombardier dostarczy rozwiązanie dedykowane kolejowym liniom magistralnym BOMBARDIER INTERFLO 200 na odcinek Rawicz – Czempiń, co stanowi trzeci i ostatni projekt w ramach zabudowy konwencjonalnych systemów sterowania ruchem kolejowym na linię Wrocław – Poznań. Linia ta jest częścią korytarza transportowego E59, który łączy stolicę Czech z Kopenhagą w Danii.

Kontrakt obejmuje również zabudowę systemów zasilania, łączności, telewizji przemysłowej oraz diagnostyki taboru. Zakończenie dostaw planowane jest na czerwiec 2020 roku. Firma Bombardier dostarcza również wymienione technologie na odcinkach Wrocław – Rawicz i Czempiń – Poznań tej samej linii kolejowej. 

Peter Cedervall, Prezydent Dywizji Rail Control Solutions, Bombardier Transportation, powiedział: “Najnowszy kontrakt z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. potwierdza, że Bombardier jest kluczowym dostawcą urządzeń sterowania ruchem kolejowym na linię E59 w Polsce. Projekt ten stanowi uzupełnienie naszej – już znacznej – puli projektów obejmujących budowę systemów srk na liniach magistralnych realizowanych na całym świecie. Ponadto, kontrakt ten pozyskaliśmy w 100. rocznicę rozpoczęcia działalności Bombardiera w branży sterowania ruchem kolejowym na świecie, która jest jednocześnie 90-leciem rozpoczęcia działalności w Polsce.”

Sławomir Nalewajka, Prezes Zarządu Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o. dodał: „Powierzenie naszej firmie kolejnej realizacji dostawy i zabudowy urządzeń sterowania ruchem kolejowym na linii E59 jest nie tylko potwierdzeniem pozycji lidera Bombardier Transportation na polskim rynku, ale również gwarancją terminowej realizacji i jednorodności rozwiązań srk na całej linii Wrocław-Poznań.”

Rok 2015 to kamień milowy w historii Bombardier Transportation dzięki przypadającemu na ten czas jubileuszowi Dywizji Rail Control Solutions (RCS), która od 100 lat jest liderem w zakresie systemów sterowania ruchem i bezpieczeństwa na kolei. Bombardier wprowadził wiele pionierskich i innowacyjnych rozwiązań - począwszy od pierwszego komputerowego system zależnościowego, poprzez balisę, stanowiącą ogólnoświatowy standard ERTMS/ETCS, aż do rozwiązań dla linii wysokich prędkości oraz systemów sterowania i prowadzenia pociągu, wykorzystujących łączność radiową.

Bombardier Transportation
Jako światowy lider w technologii kolejowej Bombardier Transportation oferuje najbardziej kompleksową gamę rozwiązań dla branży transportu szynowego oraz dostarcza innowacyjne wyroby i usługi, które wyznaczają nowe standardy w zakresie zrównoważonej mobilności. Technologie BOMBARDIER ECO4, oparte na czterech filarach – energii, wydajności, gospodarce i ekologii – są energooszczędne, chronią środowisko i pomagają w kompleksowy sposób zwiększyć efektywność ruchu pociągów zarówno dla przewoźników kolejowych, jak i dla pasażerów. Centrala Bombardier Transportation mieści się w Niemczech, w Berlinie, a jej wyroby i usługi znalazły odbiorców reprezentujących bardzo zróżnicowane segmenty rynkowe w ponad 60 krajach. Ponadto, ponad 100,000 pojazdów produkcji Bombardier jest obecnie eksploatowanych na całym świecie.

Bombardier jest jedynym na świecie producentem zarówno samolotów, jak i taboru kolejowego. Myśląc perspektywicznie przy realizacji bieżących projektów firma Bombardier rozwija mobilność na całym świecie, odpowiadając na potrzebę zapewnienia bardziej wydajnego oraz przyjaznego dla środowiska i użytkowników transportu w każde miejsce na ziemi. Nasz tabor kolejowy, usługi i przede wszystkim nasi pracownicy sprawiają, że jesteśmy światowym liderem w branży transportu.