Plebiscyt na najlepszy ekosklep rozstrzygnięty. Najwięcej głosów (9996) otrzymał sklep Świeże na Talerze. Drugie miejsce zajęły Rarytasy Dolnośląskie (8078 głosów), a trzecie (4597 głosów) - BIO-DOMEK z ulicy Mrągowskiej.

W siedzibie redakcji gościliśmy Piotra i Ewelinę Skoruchów oraz Macieja Buchaniewicza ze sklepu Świeże Na Talerze, Katarzynę Marszalską i Łukasza Kuźnika ze sklepu BIO-DOMEK oraz Annę Borowiak z delikatesów Tradycja i Jakość. Ekologiczne stoisko delikatesów T&J uplasowało się na czwartym miejscu z wynikiem 4021 głosów.

- Klienci są coraz bardziej wymagający i świadomi, sprawdzają etykiety, szukają na przykład bezglutenowego pieczywa - opowiada Anna Borowiak, zaznaczając, że zdrowe odżywianie powoli staje się czymś zupełnie naturalnym. A za bioprodukty nie płaci się już tak dużo jak kiedyś.

- Konkurencja na ekorynku jest coraz większa, ceny spadają - dodaje Ewelina Skoruch z internetowego sklepu Świeże Na Talerze. W przypadku pani Eweliny pomysł na własny sklep pojawił się spontanicznie.

- Żona interesowała się zdrowym odżywianiem, dlatego szukaliśmy ekologicznych produktów, bez konserwantów czy polepszaczy. I musieliśmy jeździć gdzie indziej po pieczywo, gdzie indziej po wędlinę. Uznaliśmy, że dobrze byłoby, gdyby powstał we Wrocławiu sklep, w którym będzie można dostać ekoprodukty od ręki, a najlepiej zamówić je przez internet - wspominał Piotr Skoruch. I tak właśnie powstał sklep Świeże Na Talerze.

Przez internet możemy zamówić m.in. zdrowe pieczywo, płatki, wędliny, mięso, kasze, makarony i dżemy. A przedstawiciele sklepu Świeże Na Talerze przy zamówieniu powyżej 120 zł dowiozą nam wszystko do domu. Poniżej tej kwoty za dostawę dopłacimy 10 zł.

Na gali obecni byli również przedstawiciele sklepu BIO-DOMEK - Katarzyna Marszalska i Łukasz Kuźnik.

- Jesteśmy jedynym stacjonarnym sklepem z żywnością ekologiczną na Maślicach. Zdrowymi nawykami staramy się zarażać nasze dzieci, chociaż najstarszy, 10-letni syn, trochę się buntuje i chciałby czasem zjeść z kolegami fast fooda - uśmiecha się Katarzyna Marszalska.

I dodaje, że dzieci motywują. Do prężnej działalności zachęcają także klienci, którzy przychodzą nieraz z różnymi problemami. Najczęściej cierpią na nietolerancje pokarmowe czy alergie. To właśnie właściciele ekosklepów starają się im pomóc.

Pełne wyniki plebiscytu