Kiepska sytuacja na unijnym rynku mleczarstwa była jednym z gorącym tematów posiedzenia rady ministrów rolnictwa w Brukseli. Przeczytaj także: Polska przeciw praktykom ograniczającym emisję amoniaku

Szef polskiego resortu zaapelował o bezpośrednie rekompensaty finansowe dla  producentów mleka, trzody (również owoców i warzyw). Pomoc powinna pochodzić z unijnego budżetu, w tym w ramach dostępnego marginesu budżetowego lub ewentualnie z rezerwy kryzysowej.

 


Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

Jak informuje nas biuro prasowe MRiRW, Jurgiel zwrócił się do KE o przedstawienie planów dotyczących kontynuacji zakupów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku po wyczerpaniu zwiększonych limitów na zakupy po stałej cenie.

 


− W opinii Polski zakupy po stałych cenach powinny być kontynuowane, tj. ponownemu zwiększeniu powinien ulec limit dla odtłuszczonego mleka w proszku. Skup proszku mlecznego w  formie przetargów nie jest rozwiązaniem, gdyż przyczyni się do dalszego obniżenia i tak niskich cen rynkowych - przekonywał Krzysztof Jurgiel.

 

Polska wnioskowała również o podwyższenie progów referencyjnych i cen interwencyjnych dla masła i odtłuszczonego mleka w proszku.