Fatalne wieści, po kilku dniach spokoju przyszły informacje o kolejnych atakach ptasiej grypy. Tym razem uderzyła w Krakowie i Kudowie Zdrój. Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

29. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 193 kury. Mieści się ono w Kudowie Zdrój (gmina Kudowa Zdrój, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie). Miejscowość ta znajduje się około 1 km od granicy polsko-czeskiej. Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii, wczoraj (11.1) przyszły potwierdzające wyniki badań z laboratorium PIW-PIB w Puławach.

 

Niestety, na tym nie koniec. Kolejny przypadek ptasiej grypy dotyczy gospodarstwa w Krakowie, w którym hodowano 52 sztuki drobiu (różne gatunki) oraz gołębie.

 

Czy masz kilka  czy tysiące ptaków, przypominamy o kilku nowych przepisach. Chodzi o stosowanie mat dezynfekcyjnych  przed wejściami i wyjściami z budynków oraz strojów ochronnych. Należy też prowadzić specjalną dokumentację. - Zawiera między innymi informacje dotyczące spadku pobierania paszy - przypomina Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. -  Przestrzeganie tych przepisów, zawartych w rozporządzeniu ministra rolnictwa, będą egzekwować powiatowi lekarze weterynarii.

 


Kto nie będzie stosował się do nowych praw, musi liczyć się z grzywną, a nawet z karą pozbawienia wolności. Kara finansowa może sięgać do 8 tys. złotych.