Zakończyła się 16. Konferencja Agencji Płatniczych Państw Morza Bałtyckiego. Ich przedstawiciele z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii dyskutowali m.in. o tym, jak skrócić procedury związane ze składaniem wniosków przez rolników.

Przedstawiciele agencji płatniczych dyskutowali m.in. o tym, co zrobić, żeby uprościć procedurę składania wniosków o płatności bezpośrednie w Polsce. - Chcieliśmy skorzystać z doświadczeń naszych kolegów z państw Morza Bałtyckiego, którzy w tym obszarze mają lepsze wskaźniki. Więcej rolników składa tam wnioski za pomocą internetu - przyznała Małgorzata Sztoldman z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- My również od kilku lat dajemy możliwość naszym producentom rolnym, aby składali wnioski elektroniczne, ale wciąż jest ich mało. Chcemy, żeby z roku na rok ta liczba była większa - dodała Sztoldman.

Rolnicy składają w Polsce rocznie ponad 1 mln 350 tys. wniosków. Tylko ponad 1 proc. to wnioski złożone drogą elektroniczną. Na Litwie wszystkie składane są w ten sposób. - Ale należy dodać, że tam gospodarstw jest mniej - dodaje Sztoldman. Twierdzi, że składanie wniosków przez internet to oszczędność czasu dla rolnika. Dlatego przedstawiciele ARiMR będą dążyć do tego, aby z roku na rok wniosków było coraz więcej.

Prezes łotewskiej agencji złożył deklarację organizacji następnej, 17. już Konferencji.