Rekordowa liczba pożarów lasów, upraw, traw i nieużytków w lipcu i sierpniu. W dużej mierze z uwagi na wysokie temperatury doszło do ponad 27 tys. pożarów, czyli było ich prawie trzy razy więcej niż podczas ubiegłorocznych wakacji. W całej Polsce w lipcu i sierpniu doszło do ponad 27 tys. 300 pożarów. Najczęściej paliły się trawy i nieużytki (ok. 14 tys.), uprawy (ok. 8 tys.), a lasy – ponad 5,3 tys. razy. Dla porównania, w tym samym czasie w ubiegłym roku, liczba wszystkich pożarów nie przekroczyła 10 tys.

Dolny Śląsk jest w czołówce w niechlubnej statystyce liczby pożarów upraw. W naszym regionie odnotowano w ciągu dwóch ostatnich miesięcy pond 850 tych zdarzeń (najwięcej w woj. lubelskim – 1,2 tys.). Było ich więc dwa razy więcej niż w zeszłym roku w tym samym czasie (ok. 480 pożarów).

Niestety, wielu pożarów udałoby się uniknąć, gdyby ludzie zachowywali się bardziej odpowiedzialnie. Aż 9 na 10 pożarów w lasach wywołanych było przez człowieka. W przypadku pożarów upraw najczęstsza przyczyną ich wybuchania są wady maszyn rolniczych, ale nie brakuje również niefrasobliwych zachowań rolników, którzy np. palą papierosy podczas pracy.