Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na stronie beneficjenciwpr.minrol.gov.pl opublikowało dane setek tysięcy rolników i firm zajmujących się uprawą ziemi i korzystających z dotacji unijnych w 2014 roku. Każdy wpisując nawet cząstkowe dane, jak nazwa gminy, czy nazwisko ma dostęp do wykazu beneficjentów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz kwot, jakie otrzymali.

Rolnicy: to niepotrzebne

Zwłaszcza dla prywatnych rolników publikacja ich danych wydaje się dość kontrowersyjna i zupełnie niepotrzebna. W czwartek i piątek odebraliśmy wiele telefonów wzburzonych gospodarzy, którzy nie życzą sobie ujawniania tak osobistych danych. - Nie rozumiem, dlaczego ministerstwo ujawnia dane osobowe? Przecież to niczemu nie służy, a nam tylko może zaszkodzić. Nie chcę by ktokolwiek wiedział, ile dopłat dostałem, to absolutnie moja prywatna sprawa - takich głosów, jak pana Jana spod Kielc było wiele.

 

Urzędnicy: chodzi o przejrzystość dopłat

Ministerstwo Rolnictwa działanie tłumaczy obowiązkiem, jaki nałożyły na wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej nowe przepisy, a konkretnie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z końca 2013 roku.

Świętokrzyski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który zajmuje się przyjmowaniem wniosków w ramach działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, zdecydowanie odcina się od wykazu Ministerstwa Rolnistwa. -Oddział nie ma wpływu na to, jakie prace są wykonywane przez ministerstwo. To my wykonujemy zadania zlecone decyzją ministra rolnictwa. Mogę jedynie wyjaśnić, że upublicznione wykazy korzystających z dopłat unijnych mają na celu transparentność i przyjrzystość wypłacania dopłat unijnych - mówi Marcin Chłodnicki, specjalista do spraw promocji i mediów w świętokrzyskim oddziale regionalnym agencji.  Jak dodaje, takie wykazy były podawane kilka lat temu do publicznej wiadomości. - Nie miało to wpływu na liczbę składanych wniosków w kolejnych latach- dodaje Marcin Chłodnicki.

 

Posłowie i samorządowcy - rolnicy

My przyjrzeliśmy się osobom publicznym, które prowadzą gospodarstwa rolne i korzystają z dopłat unijnych. Wójt Słupi Jędrzejowskiej, Krzysztof Nowak, który jednoczośniej jest jednym z wielkoobszarowych rolników ziemi świętokrzyskiej, uprawia 90 hektarów i prowadzi hodowlę trzody chlewnej w 2014 roku otrzymał 43 579,13  złotych dopłat. Starosta powiatu opatowskiego, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego Bogusław Włodarczyk jest właścicielem niespełna 10-hektarowego gospodarstwa i otrzymał dopłaty w wysokości 6 492,95 złotych. Również pochodzący z Opatowa poseł PSL Kazimierz Kotowski uprawiający ponad 20-hektarowe gospodarstwo,  jako jedyny ze świętokrzyskich posłów dostał dopłaty - ich wysokość to 35 345 złotych. Starosta staszowski Michał Skotnicki, który gospodarstwo utrzymuje w Szydłowie wziął niewiele ponad 10 tysięcy złotych dopłat. Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, który jest właścicielem ponad sześciohektarowego gospodarstwa w Rogienicach otrzymał 5 207 złotych dopłat. Większość tych kwot to dopłaty obszarowe.

 

Miliardy dla nas

Do końca października, wedle danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zliczając absolutnie wszystkie działania unijne dla rolników, również te sprzed wejścia Polski do Unii Europejskiej, do świętokrzyskich gospodarzy trafiło łącznie ponad 8,7 miliarda złotych. W skali kraju zajmujemy 12 miejsce, 11 województw otrzymało więcej pięniędzy, a najwięcej trafiło do województw Mazowieckiego i Wielkopolskiego, odpowiednio ponad 32 i blisko 27 miliardów złotych. W ramach poprzedniego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich świętokrzyscy rolnicy otrzymali niecałe trzy miliardy złotych. Z kolei do tej pory w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 wypłacono ponad 75 milionów wliczając w tę kwotę także renty strukturalne, dopłaty do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania i zalesianie. Do dziś z dopłat unijnych w Świętokrzyskiem skorzystało 146 259 uprawnionych do korzystania, w tym 144 802 to rolnicy indywidualni.