Kiedy 1,6 miliarda osób ma nadwagę, około 796 milionów nie ma co zjeść. A co roku marnuje się 1,3 miliarda ton żywności, która nadaje się do spożycia - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. Przeczytaj też: Bieda na polskiej wsi - 22,5 proc. gospodarstw poniżej granicy ubóstwa

Do kosza trafia jedna trzecia produkowanej na świecie żywności.

 

W Europie marnuje się niemal 100 milionów ton jedzenia, jednak - przy doliczeniu strat odnosząccy się do rolnictwa i rybołówstwa - ten niechlubny wynik byłby jeszcze wyższy. Polska jest w pierwszej piątce państw, w których marnuje się najwięcej żywności. Przed nami są Wielka Brytania, Niemcy, Francja oraz Holandia. Europarlament chce do 2025 roku zmniejszyć ilość marnowanego jedzenia i poprawić dostęp do żywności dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Europy. 

 

Polska? Najczęściej w koszu na śmieci lądują - pieczywo (62%), owoce (47%), wędliny (46%), warzywa (35%).  Jeśli chodzi o ziemniaki, wyrzucamy niemal jedną czwartą tych warzyw.

 


Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

 

Produkty żywnościowe są wyrzucane głównie przez przegapienie terminu przydatności do spożycia oraz ich niewłaściwe przechowywanie.

 

Najwięcej ludzi cierpi głód w:


  • Azji Południowej – 280,9 mln

  • Azji Południowej – 280,9 mln

  • Azji Wschodniej – 151,2 mln

 

Źródła informacji: bankizywosci.pl,  IERIGZ