Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zapowiada, że zamiast licznych agencji rolnych powstaną tylko dwie. Ma to usprawnić administrację w sprawach dotyczących np. funduszy unijnych dla wsi.

Obecnie w Polsce funkcjonują np. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Nieruchomości Rolnych czy Agencja Rynku Rolnego. Każda z nich zajmuje się innymi sprawami dotyczącymi wsi. To ma się wkrótce zmienić. Minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział w Lublinie, że powstaną dwie agencje. Pierwsza będzie zajmowała się funduszami unijnymi dla rolnictwa, a druga powstanie z połączenia ARR i ANR. Ma to być Krajowy Ośrodek Wsparcia.

W tym planie ministra ważną rolę odgrywają też Regionalne Ośrodki Doradztwa Rolniczego, które resort w zeszłym roku przejął od samorządów wojewódzkich. - Nie zrobiliśmy tego aby ograniczyć samorządy, ale dlatego że potrzebujemy narzędzia do kształtowania polityki rolnej rządu w terenie – tłumaczył Jurgiel.

Ośrodki – także ten lubelski w Końskowoli – ma odgrywać ważną rolę w kształtowaniu regionalnej polityki rolnej. – Najpierw jednak należy zdiagnozować problemy regionalnego rolnictwa. To we współpracy z np. Izbami Rolniczymi zrobią ośrodki – dodał Jurgiel.

Następnie, w oparciu o te informacje, zostanie opracowany regionalny program.

Sławomir Skomra