Blisko 19 km kanalizacji powstało w Grabownie Wielkim i Goszczu w gminie Twardogóra. Dzięki inwestycji zyskają mieszkańcy i środowisko, a także żółwie błotne chronione na tym obszarze. Sieć kanalizacyjna to dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców, ale również dla środowiska naturalnego. Z terenów gminy znikną nieszczelne szamba, które są zagrożenie dla ujęć wody pitnej. Zawartość takich szamb przedostaje się do gleby, co powoduje jej skażenie bakteriami kałowymi.

- Dzięki nowym inwestycjom aglomeracja Twardogóra jest w 100 proc. skanalizowania. Z nowej sieci skorzysta blisko 2 tys. mieszkańców - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

 

Nowe inwestycje są ważne także dla innego projektu realizowanego w tej okolicy. Chodzi o ochronę żółwia błotnego na obszarze europejskiej sieci NATURA 2000 „Leśne Stawki koło Goszcza”. To jedyny gatunek żółwia występujący naturalnie w naszym kraju. Jako gatunek zagrożony wyginięciem jest pod ścisłą ochroną. Został wpisany do "Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt".

 

Inwestycja zrealizowana na terenie gminy Twardogóra kosztowała ponad 12 mln zł, z czego około 6,8 mln zł to dofinansowanie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Projekt ten jest jednym z 53 zadań realizowanych w ramach tego programu.