- W stosunku do pierwszego półrocza roku ubiegłego wzrost wynosi ok. 3,5% - mówił Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa podczas sympozjum na temat aktualnej sytuacji na rynku mleka..

W czerwcu cena skupu mleka wyniosła 131,53 zł/100 kg. To o 1,1% więcej niż w maju i 29,3% wzorstu w porównaniu z ceną w czerwcu ubiegłego roku. Trudno nie zauważyć również wzrostu cen przetworów mlecznych. Największe wzrosty klienci odczuli kupując masło i sery. "Produkcja serów w porównaniu do pierwszej połowy ub. roku  wzrosła ok. 5,7%, a  produkcja mleka ok. 5,6%. Natomiast  produkcja masła spadła ok. 2,4%", raportuje resort rolnictwa. 

 

- Pozytywne tendencje występują w handlu zagranicznym. W pierwszej połowie tego roku  wzrost wartości eksportu wynosi prawie 40 proc. w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Saldo natomiast wzrosło  75 proc. - zaznaczył minister Jurgiel.   


Przeczytaj też: Rolnicy szukają pracowników. Robotę dadzą od zaraz

 

W kraju są wdrażane mechanizmy wsparcia dla producentów mleka, producentów świń i producentów owiec. Pomoc ma formę refundacji części kosztów zakupu zwierząt hodowlanych. Dla producentów świń z obszarów ASF rekompensowane są również straty z tytułu niższych cen sprzedaży świń. Wydawane są decyzje w ramach pierwszych mechanizmów m.in. zakupu jałówek mięsnych. Realizowana jest w ten sposób pomocy dostosowawcza w ramach tzw. Pakietu Hogana w wysokości 98,7 mln zł .

 

- Do 31 lipca br. trwa nabór na mechanizmy dodatkowe dotyczące zakupu jałówek mlecznych, zakupu jagniąt i owiec oraz pomocy z tytułu niższej sprzedaży mleka w okresie luty - kwiecień 2017 r. - informował Krzysztof Jurgiel. 

 

Z rynkiem mleka wiąże się również program łaczący 2 działające dotychczas; „Mleko w szkole” i „Owoce w szkole”. Ma ruszyć we wrześniu. - Ministerstwo przygotowuje rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków realizacji programu. Łączny budżet na realizację programu dla szkół wyniesie 242,9 mln zł.– poinformował szef resortu. Mleczarze uważają, to zbyt małe środki. Minister zapowiedział starania o zwiększenie wydatków na ten cel.  

 

Źródło: MRiRW