Zgodnie z planami sprzed kilku miesięcy w przyszłym roku miały pojawić się zmiany w prawie łowieckim. Będą, ale później.

 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do premier Beaty Szydło w sprawie zabezpieczenia w budżecie państwa na 2017 rok środków na wypłatę odszkodowań za szkody łowieckie. Na pismo odpowiedział Radzie Minister Rozwoju i Finansów.

 

"Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017 (tzw. ustawa okołobudżetowa) została uchwalona przez Sejm w dniu 4 listopada br.

i przekazana do Senatu. Z zapisu art. 22 pkt 2 tej ustawy wynika, że zmiany zaproponowane w ustawie o zmianie ustawy - Prawo łowieckie, w zakresie w jakim tworzy się Fundusz Odszkodowawczy wejdą w życie, nie jak pierwotnie zakładano z dniem 1 stycznia 2017 r.,lecz z dniem 1 stycznia 2018 r.", przekazuje minister.


Przeczytaj też: Klęski przyniosły duże straty? Będą pieniądze na odtworzenie potencjału. ARiMR ogłasza nabór

 

Z czego wynika zmiana terminu o rok? "(...) jest niezbędna do płynnego i skutecznego wdrożenia rozwiązań dotyczących Funduszu i zapewnienia prawidłowego jego funkcjonowania oraz nowego systemu odszkodowań za szkody łowieckie". Z resortowej informacji wynika, że w 2017 r. będą obowiązywały dotychczasowe zasady finansowania odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych, czytamy w komunikacie Krajowej Rady Izb Rolniczych.