Naór wniosków o płatności bezpośrednie w 2015 zakończył się 15 czerwca, trwał o miesiąc dłużej od pierwotnie zakładanego. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała właśnie kurs euro, który będzie stosowany przy ustalaniu stawek dopłat.

 

ARiMR podała za Europejskim Bankiem Centralnym, oficjalny kurs euro, który może być stosowany przy ustalaniu stawek płatności bezpośrednich za rok 2015. Według informacji z 30 września w Polsce kurs ten wyniesie 4,2448 złotych za euro. Agencja przypomina, że "kursy przeliczeniowe obowiązują we wszystkich państwach członkowskich, w których oficjalną walutą nie jest euro".


Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas!

 

W sumie maksymalnie na dopłaty bezpośrednie w tym roku polscy rolnicy z budżetu Unii Europejskiej moga dostać ok. 3,36 mld euro, co po przeliczeniu według ogłoszonego kursu wymiany daje ok. 14,26 mld złotych. To jednak nie koniec funduszy. ARiMR wymienia też kwotę 153,21 mln zł, która została wyodrębniona z budżetu krajowego na "płatność niezwiązaną do tytoniu".

 

"Obowiązujące stawki dopłat bezpośrednich za 2015 r. zostaną opublikowane w Rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi", czytamy w ogłoszeniu ARiMR.

 

Źródło: www.arimr.gov.pl