Trzy projekty z naszego regionu zostały nagrodzone w ramach Programu Grantowego ENERIS „Pomysły Chroniące Środowisko”. W sumie na Dolny Śląsk trafi 12 tys. zł. Oto nagrodzone projekty. Pierwsza edycja programu ruszyła w kwietniu br. Organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki i ośrodki kultury z całej Polski rywalizowały o 13 grantów do 5 tys. zł każdy.

Grant w wysokości 5 tys. zł otrzymało stowarzyszenie „Nasz Kruków” z Krukowa w gminie Żarów. Zaproponowało ono przygotowanie m.in. specjalnych siedlisk dla owadów i budek lęgowych dla ptaków. Pomysł zdobył uznanie ogólnopolskiego jury dzięki czemu mieszkańcy wsi zagospodarują oraz obsadzą roślinami nektarodajnymi tereny przydrożne i skwery do tej pory niezagospodarowane lub tylko obsadzone trawą.

 

Oprócz specjalnych odmian roślin dodatkowo wykonają „hotele” dla dzikich zapylaczy, poidełka oraz budki dla ptaków.

- Problem spadku populacji pszczół i innych owadów zapylających to poważne zagrożenie, które może odbić się negatywnie na całych pokoleniach. Przecież chcielibyśmy, żeby nasze uprawy były jak najbardziej naturalne i zdrowe. Aby uniknąć konieczności stosowania sztucznych środków, musimy nieco pomóc naturze – mówi Arkadiusz Wądrzyk, prezes stowarzyszenia „Nasz Kruków”.

 

– Zaangażujemy do tego ok. 190 osób, więc to również znakomita okazja do tego, aby bliżej się poznać i zrobić razem coś pożytecznego – dodaje.

 

Również 5 tys. zł otrzymał projekt autorstwa Miejskiego Zespołu Szkół w Kłodzku. Projekt „Zrozumieć owady” ma pomóc znaleźć rozwiązanie problemu wymierania pszczół i innych owadów zapylających. Uczestnicy projektu zdobędą niezbędną wiedzę poprzez zajęcia praktyczne z pszczelarzem, a następnie sprawdzą się w konkursie tematycznym. Istotnym elementem programu jest wspólne projektowanie wirtualnych ogrodów przyjaznych owadom zapylającym oraz budowa domów ochronnych rozmieszczonych na terenie gminy.

 

Z kolei grant w wysokości 2 tys. otrzymał projekt autorstwa biblioteki z Milina (gmina Mietków) pn. „Pszczoły, bąki oraz trzmiele to są nasi przyjaciele”. Podczas wakacji dzieci z gminy Mietków dowiedzą się dlaczego owady są tak ważne dla ekosystemu i jak można o nie dbać. Najmłodszych mieszkańców czeka udział w warsztatach, prelekcjach i zabawach, a także budowa hoteli dla owadów oraz wielki „Manifest owadów”, którego postanowienia zostaną przekazane m.in. do urzędu gminy.

 

 

Źródło: informacja prasowa