Prosię na targowisku kosztowało średnio 155,33 zł. Roczna jałówka - 1863 zł. Sprawdzamy sierpniowe ceny produktów rolnych, które podał Główny Główny Urząd Statystyczny. Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Zacznijmy od żywca wieprzowego i cen w skupie. W zeszłym miesiącu przeciętnie płacono hodowcom 5,31 zł/kg. Czyli nieznacznie więcej niż w lipcu - cena podskoczyła o 0,1%, a w stosunku do sierpnia 2015 - o 21,3%. Jeśli chodzi o targowiska, średnia cena wyniosła 4,91 zł/kg, była zatem wyższa o 3,6% niż w lipcu 2016 i o 6,0% niż przed rokiem. 

 

Skup drobiu rzeźnego? W sierpniu wzrosły do 3,91 zł/kg. To o 0,2% więcej w porównaniu z poprzednim miesiącem. Z drugiej jednak strony, przeciętna cena w skali roku obniżyła się o 6,8%.

 

 

Zobacz również: Od pola do stołu. Nad bezpieczeństwem żywności ma czuwać jedna inspekcja

 

Zarówno w skupie jak i na targowiskach w skali miesiąca i roku odnotowano spadek cen produktów roślinnych. GUS podaje, że droższa niż przed rokiem były jedynie kukurydza w skupie i owies na targowiskach:

 

 

Chociaż cena mleka była niższa iż przed rokiem, w skali miesiąca - podskoczyła. Tutaj przeczytasz więcej

 

 

Na targowiskach za ziemniaki płacono średnio 95,52 zł/dt. Ich cena - w skali miesiąca - poszła więc w dół o 10,3% i o 2,2% mniej niż przed rokiem. Przyjrzyjmy się teraz dokładniej pozostałym cenom targowiskowym