Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stolicę Dolnego Śląska odwiedziło 6 milionów osób, głównie Niemców. Dane turystyczne za 2022 rok

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Dane ruchu turystycznego dla Wrocławia. W ubiegłym roku stolicę Dolnego Śląska odwiedziło 6 milionów osób, z czego najwięcej stanowili Niemcy. Turystyka zaczyna wracać na właściwe tory po zawirowaniach pandemicznych. Co najchętniej odwiedzali turyści we Wrocławiu?
Dane ruchu turystycznego dla Wrocławia. W ubiegłym roku stolicę Dolnego Śląska odwiedziło 6 milionów osób, z czego najwięcej stanowili Niemcy. Turystyka zaczyna wracać na właściwe tory po zawirowaniach pandemicznych. Co najchętniej odwiedzali turyści we Wrocławiu? fot. Remigiusz Biały / Polska Press
Dane ruchu turystycznego dla Wrocławia. W ubiegłym roku stolicę Dolnego Śląska odwiedziło 6 milionów osób, z czego najwięcej stanowili Niemcy. Turystyka zaczyna wracać na właściwe tory po zawirowaniach pandemicznych. Co najchętniej odwiedzali turyści we Wrocławiu?

Spis treści

Dolny Śląsk z masywem Sudetów, stawami milickimi czy licznymi pałacami i zamkami, które są świadkiem bogatej historii regionu nie jest gorszą atrakcją turystyczną od swojej stolicy – Wrocławia. A miasto bije rekordy popularności.

6 milionów turystów

Stolica Dolnego Śląska bije rekordy popularności, ale na odtrąbienie sukcesu chyba jeszcze za wcześnie. Wyniki za 2022 rok nie doścignęły jeszcze tych przed pandemicznych. W 2019 roku Wrocław odwiedziło pięć milionów turystów, a w 2022 roku było 4,8 miliona. Jednak gdy to tej wartości dodamy jeszcze ilość młodzieży poniżej 18. roku życia to wychodzi, że Wrocław w zeszłym roku odwiedziło 5,8 miliona turystów.

W ostatnich latach zmieniła się proporcja pomiędzy turystami (osoby nocujące) a odwiedzającymi na jeden dzień (bez noclegu). W 2019 roku Wrocław odwiedziło 2,5 mln turystów i 2,3 mln odwiedzających. W 2022 roku do Wrocławia przyjechało 1,7 mln turystów i niemal 3 mln odwiedzających.

Niemcy wracają do Wrocławia

Z ogólnej liczby 4 119 559 turystów to osoby z Polski. Nasi rodacy odwiedzają miasto najczęściej podczas długich weekendów na przykład Boże Ciało, majówka czy przy korzystnym zbiegu dni w kalendarzu, gdy dzień wolny od pracy wypadnie w poniedziałek.

Turyści krajowi według województw:

  1. Mazowieckie – 24,3 procent,
  2. Wielkopolskie – 17,1 procent,
  3. Zachodniopomorskie - 10,7 procent,
  4. Pomorskie – 8 procent.

Pozostałe województwa to 32,3 procent.

Natomiast 1 658 224 turystów do Wrocławia przyjechało z zagranicy.

Oto 10 krajów pochodzenia turystów zagranicznych przyjeżdżające do Wrocławia:

  1. Niemcy – 35 procent,
  2. Czechy – 8,6 procent,
  3. Wielka Brytania – 8,1 procent,
  4. USA – 5,1 procent,
  5. Hiszpania – 4,6 procent,
  6. Włochy – 4,3 procent,
  7. Francja – 3,9 procent,
  8. Litwa – 4,2 procent,
  9. Korea Południowa – 3,6 procent,
  10. Dania – 3,8 procent.

Pozostałe kraje to 18,8 procent turystów.

Turyści najchętniej odwiedzają miejsca symboliczne, a miasto sporo zarobiło

Niezależnie czy z zagranicy czy z Polski wśród turystów we Wrocławiu największa popularnością cieszą się znane miejsca i symbole stolicy Dolnego Śląska. Więcej turystów, niż mieszkańców miasta w ubiegłym roku było w Hydropolis, na Ostrowie Tumski, w Muzeum Panoramy Racławickiej i w Rynku. Największą ilość osób miejsca te gościły w sierpniu.

Szacuje się, że turyści i odwiedzający w 2022 roku zostawili we Wrocławiu co najmniej 3,7 mld złotych. Około 10 procent tej kwoty wpływa w podatkach do budżetu Wrocławia – to około 370 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska