Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa. Wrocławscy wierni odwiedzili kościoły by posypać głowy popiołem (ZDJĘCIA)

Jarosław Jakubczak
Jarosław Jakubczak
(22.02.2023) Środa Popielcowa w Katedrze św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.
(22.02.2023) Środa Popielcowa w Katedrze św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Jarosław Jakubczak / Polska Press
Środa Popielcowa rozpoczyna okres 40 - dniowego Wielkiego Postu. W trakcie mszy, głowy wiernych na znak pokuty posypywane są popiołem. W Kościele Katolickim to początek ważnego okresu rekolekcji. To czas, który możemy porównać do przygotowania sportowców do olimpiady - usłyszeli dziś wierni podczas mszy we wrocławskiej Katedrze św. Jana Chrzciciela.

Okres wielkiego postu to szczególny czas w Kościele Katolickim. Porównać go można do przygotowań sportowców do olimpiady.

-Także i my, teraz w okresie Wielkiego Postu, będziemy mogli sprawdzić naszą wiarę, nasze uczynki przekuć w realne czyny dzieła miłosierdzia i zobaczyć, czy rzeczywiście potrafię "w tej olimpiadzie" brać udział. Czy osiągnę duchowy sukces - usłyszeli wierni podczas dzisiejszego kazania w trakcie południowej mszy w Katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły. Dotyczy on wszystkich, którzy ukończyli 18. rok życia i nie rozpoczęli jeszcze 60. roku życia. Polega on na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i ograniczenia się do spożycia jednego pełnego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Tradycja Środy Popielcowej pochodzi z połowy V wieku. Na początku chrześcijaństwa Środa Popielcowa nie przypadała na ponad miesiąc przed Wielkanocą, a na 40 godzin. W Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę, a więc tuż przed niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego, w świątyniach dokonywano obrzędu wypędzania grzechów z pokutników, którzy ciężko zawinili. Celebrans stawał przed takimi ludźmi i posypywał ich głowy popiołem. Duchowny wypowiadał wtedy kwestię znaną z pogrzebów.

Pamiętaj człowiecze, że jesteś prochem i w proch się obrócisz; czyń pokutę, abyś miał życie wieczne.

Zwyczaj posypywania głów wiernych pozostał do dziś. W trakcie liturgii posypanie głów popiołem zastępuje akt pokuty.

W okresie Wielkiego Postu również wrocławski Caritas prowadzi akcję charytatywną i zachęca do zabrania papierowych skarbonek, do których składane będą dobrowolne ofiary. Po zakończeniu Wielkiego Postu, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego jałmużna trafi do kościoła. Można też nabywać czekoladowe baranki wielkanocne i paschaliki.

Od poniedziałku możemy przynosić także trwałe artykuły żywnościowe i składać je do kosza. Parafialny Zespół Caritas będzie rozdzielał je uchodźcom wojennym i potrzebującym na święta. Podzielimy się nimi również z jadłodajnią dla bezdomnych prowadzoną przez Siostry Elżbietanki przy ulicy św. Józefa. Szczegóły akcji charytatywnej " Jałmużna Wielkopostna" dostępne są na stronie internetowej Katedry

BĄDŹ NA BIEŻĄCO:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska