Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie sarny z wilkami na jednym ze szczytów w Karkonoszach. Jaki się skończyło? Zobaczcie nagranie

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Dwa wilki złowiły "okazję". Zakradają się do nieświadomej niczego sarny.
Dwa wilki złowiły "okazję". Zakradają się do nieświadomej niczego sarny. Roman Rąpała / Karkonoski Park Narodowy
Na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego na Facebooku pojawiło się kolejne nagranie z fotopułapki umieszczonej w pobliżu szczytów. Sarna wpadła na dwa wilki. Jak myślicie, jaki był finał tego spotkania?

Na nagraniu najpierw możemy zobaczyć młodą sarnę, która spaceruje na wprost fotopułapki. Gdy tylko zwierzę znika z kadru, tuż za nim pojawiają się dwa wilki, które prawdopodobnie upatrzyły swoją ofiarę.

"Spotkanie na szczycie. Jak myślicie, co się mogło wydarzyć dalej?"

Wilki zjadają bowiem głównie ssaki kopytne. Lubią polować na jelenie, sarny i dziki, a w trudnych warunkach, są w stanie nawet zapolować na łosia. Jak tłumaczył nam w październiku Roman Rąpała, przyrodnik KPN, zwierzęta z gospodarstw to tylko 1-3 proc. masy zjedzonej zwierzyny przez wilki. Nie zaatakują też człowieka, ponieważ z natury są bardzo płochliwe.

Zobacz też: Wioska Muminków na Dolnym Śląsku. Tu poczujesz się jak w Finlandii!

Zobacz nagranie:

- Według Czechów populacja wilków bytujących w Karkonoszach może liczyć nawet 11 osobników. Czesi szacują, że taka jest wielkość grupy rodzinnej, która bytuje zarówno po czeskiej, jak i polskiej stronie. Korzystają też oni m.in. z naszych informacji – mówi Roman Rąpała.

Jak podają przyrodnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego, fotopułapki dają dane najbardziej zbliżone do prawdy, a po analizie zdjęć i nagrań można się dowiedzieć gdzie najchętniej bytują wilki i ile zwierząt tego gatunku może przemieszczać się po Karkonoszach. Na jednym z nagrań można było zaobserwować nawet siedem sztuk.

- W spotkaniu z wilkiem człowiek nie powinien mieć obaw. Niezmiernie rzadko atakują, wolą obserwować i powoli oddalać się od naszej działalności - dodaje przyrodnik.

Co robić, gdy spotkamy dzikie zwierzę?

Prawdopodobieństwo spotkania wilków w Karkonoszach jest praktycznie zerowe, ale władze Jeleniej Góry i powiatu karkonoskiego przygotowały kilka porad, do których powinniśmy się zawsze stosować.

  • upewnij się, że nie odcinasz zwierzęciu jedynej drogi ucieczki, wtedy zaatakuje,
  • nie wykonuj gwałtownych ruchów, zacznij się powoli wycofywać,
  • nie patrz zwierzęciu w oczy.

- Spotykając w lesie agresywne zwierzę starajcie się jak najszybciej oddalić na bezpieczną odległość. Zdrowe leśne zwierzęta najczęściej same unikają spotkania z ludźmi, a w lesie musimy unikać tylko tych, które nas się nie boją - informuje miejski portal Jeleniagora.pl.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska