Żużel. Grand Prix - Woffinden ma osiem punktów straty do lidera

Marta Wleklińska
To było świetne sportowe widowisko w Gorzowie. Zwyciężył Jason Doyle, za nim uplasował się aktualny mistrz świata Tai Woffinden, a na trzecim stopniu podium stanął Chris Holder.

Kolejna runda Speedway Grand Prix za nami. Faworyci nie zawiedli i byliśmy świadkami wielu ciekawych wyścigów. Pierwsza seria nie przyniosła zbyt wielu emocji. Biegi najczęściej kończyły się w takiej kolejności, w jakiej żużlowcy ruszyli ze startu. Od początku zawodów świetną dyspozycją i dopasowaniem do nawierzchni imponował Bartek Zmarzlik, który zresztą był typowany do zwycięstwa. Gorzowianin był bardzo szybki, a swoje biegi wygrywał z dużą przewagą. Podobnie zresztą jak rewelacyjny Jason Doyle, który nawet przegrywając moment startowy potrafił skutecznie odrobić straty i widowiskowo przedzierał się na wyższe pozycje.

Niestety Maciej Janowski nie zaliczy tych zawodów do udanych. Kiepskie starty, wolny sprzęt i błędy popełniane na trasie pozwoliły na uzbieranie zaledwie 6 punktów. Magic uplasował się na 10 pozycji, a w drodze do półfinału nie pomogła sytuacja, która miała miejsce w 13 wyścigu - wrocławianin został potrącony przez Mateja Zagara i upadł. Wynik w momencie zdarzenia został zaliczony przez sędziego, więc Maciek nie miał możliwości poprawić swojej zdobyczy. Na osłodę w 18. biegu przywiózł trzy oczka, jednak było już za późno za walkę o awans do dalszej części zawodów.

Kontrowersyjna wydarzenie miało miejsce w biegu 14. Doszło w nim do bliźniaczej sytuacji, jak w poprzednim wyścigu, z tymże wykluczony z powtórki został Bartek Zmarzlik. Zdarzenie podobne, jednak kontaktu pomiędzy Polakiem, a jego kolegą ze Stali Gorzów, Iversenem, nie było. Sędzia Jim Lawrence konsekwentnie pozbawił punktów żużlowca, który jechał przed upadającym zawodnikiem.

Grand Prix w Gorzowie Wielkopolskim dostarczyło wielu emocji, szczególnie w drugiej połowie turnieju. Najlepsi jeźdźcy świata zaciekle walczyli o każdy punkt, a ich pozycje tasowały się często przez cztery okrążenia. Tak też było w finałowym wyścigu. Woffinden po nie najlepszym starcie przedarł się na pierwszą lokatę, którą zmieniał z Doylem w trzecim i czwartym okrążeniu, ostatecznie uznając wyższość rywala. Zmarzlik gonił Holdera i żonglowali brązowym medalem do końca wyścigu, a Polak, mimo głośnego dopingu publiczności nie zdołał dowieźć jednego punktu w decydującym momencie.

Ciasno zrobiło się na podium klasyfikacji generalnej. Woffinden zmniejszył stratę do prowadzącego Grega Hancocka z 12 do 8 punktów, jednak został on wyprzedzony o jedno oczko przez triumfującego w Gorzowie Australijczyka. Odległości między zawodnikami są niewielkie i ciągle wszystko jest możliwe. Maciej Janowski spadł z kolei na miejsce szóste, dające mu utrzymanie się w cyklu w 2017 roku. Kolejna runda już za dwa tygodnie, 10. września, w niemieckim Teterow.