Sport

  Tour de Pologne: To był wyścig niespodzianek. Tim Wellens...

  Tour de Pologne: To był wyścig niespodzianek. Tim Wellens bezapelacyjnym zwycięzcą

  Arlena Sokalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Tour de Pologne: To był wyścig niespodzianek. Tim Wellens bezapelacyjnym zwycięzcą

  ©brak

  Ostatni etap - jazdę indywidualną na czas z metą na krakowskim rynku wygrał Alex Dowsett (Movistar). Tim Wellens (Lotto Soudal) bezapelacyjnym zwycięzcą wyścigu. Najwyżej sklasyfikowany Polak to Paweł Cieślik (Verva Activejet), który zajął 19. miejsce.
  Tour de Pologne: To był wyścig niespodzianek. Tim Wellens bezapelacyjnym zwycięzcą

  ©brak

  To był nietypowy Tour de Pologne. Pod każdym względem. Przede wszystkim w tym roku Czesław Lang, organizator wyścigu, zdecydował się na modyfikację znanych tras. Na etapach do Nowego Sącza i do Rzeszowa dodane zostały ciekawe podjazdy, na których kolarze z zacięciem atakowali. Nie zmieniło to faktu, że do mety dojeżdżał cały peleton i finiszowali sprinterzy, ale walka na trasie była o wiele ciekawsza.


  Wszystko przeciwko kolarzom
  Ale przede wszystkim wyścig zdominowała pogoda. Rzęsisty deszcz zaczął padać tuż po starcie piątego etapu w Wieliczce i nie ustawał do poniedziałkowego poranka. Do tego doszedł chłód i śliski asfalt. Kraksy zaczęły się 50 kilometrów przed Zakopanem. Wtedy musiał wycofać się Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) i wielu innych kolarzy, łącznie z wyścigu zrezygnowało 86 zawodników. Apogeum nastąpiło na rundach wokół Zakopanego. Tam na zjeździe wywrócił się Michał Kwiatkowski, obił lewy bok, ale nie to było najważniejsze. Grupa odjechała i były mistrz świata z każdym kilometrem tracił do prowadzącego Tima Wellensa oraz innych kolarzy w czołówce.
  Na linii mety kolarze byli tak zziębnięci, że nie byli w stanie mówić, wszyscy pouciekali do teamowych busów, by tam ogrzać się pod prysznicem. A ostatni dojeżdżali nawet pół godziny po zwycięzcy. Takich różnic czasowych w Tour de Pologne nie było już dawno. Zresztą nawet w wielkich tourach tak dużą przewagę kolarze budują w drugim i trzecim tygodniu ścigania, w Pirenejach, Alpach lub Dolomitach.

  Apokalipsa w Tatrach
  Prawdziwa apokalipsa nastąpiła jednak w niedzielę. W wielu miejscach na trasę obsuwały się lawiny błota, które usuwali strażacy. Ale nawet oni nie byli w stanie zatrzymać potoków wody, czy zmieść wszystkich drobnych kamyczków, które naniosła na szosę. Etap był kilka razy skracany, organizatorzy i komisarze wyścigu (sędziowie) objeżdżali trasę. W końcu kolarze wystartowali. Tyle tylko, że nikt się nie ścigał, a gdy peleton wjechał na Ząb i zawodnicy zamiast zobaczyć dolinę widzieli mgłę gęstą jak mleko rozpoczęły się negocjacje. Do samochodu Czesława Langa podjeżdżali przedstawiciele kolarzy: Zdeněk Štybar (Etixx-Quick Step) i Michał Kwiatkowski. - Mówili naszym głosem - opowiadali kolarze. - Problemem nie był deszcz, bo na wyścigach często pada, ale niebezpieczne zjazdy -tłumaczyli zgodnie. - Mogła wydarzyć się tragedia - mówił na mecie do kibiców Michał Kwiatkowski, który dziękował wszystkim, którzy w ulewnym deszczu stali kilka godzin, by dopingować zawodników. Kolarze potem - osobiście lub za pośrednictwem Twittera - dziękowali Czesławowi Langowi za podjęcie trudnej decyzji o anulowaniu etapu.

  Zapowiadany sukces
  Wyścig — już w Zakopanem - bezapelacyjnie zwyciężył Tim Wellens. Już dawno nie zdarzyło się tak, by jakiś kolarz wygrał Tour de Pologne z tak wielką przewagą. Ale Wellens - podobnie jak całe Lotto-Soudal przyjechało na wyścig z bardzo mocnym składem i świetnie przygotowanymi kolarzami. Nie było mowy o tym, że dopiero budują formę. Zapewniał o tym już w Nowym Sączu Tomasz Marczynski, kolarz tej ekipy, który nie mógł wystartować w Tour de Pologne z powodu toksoplazmozy, przez którą traci kolejną część sezonu. - Wygra zawodnik mojej ekipy, prawdopodobnie będzie to Wellens lub inny zawodnik - powtarzał jak mantrę Marczyński. I jak widać miał rację, choć niewielu ekspertów stawiało na Belga. Bo też i na liście startowej wyścigu widniały nazwiska wielu kolarzy, którzy mogli osiągnąć w Polsce sukces. Wielu z nich, jak Bob Jungels (Etixx-Quick Step), czy Simon Špilak (Katiusza) nie wytrzymało trudów sobotniego etapu i już od kilku dni nie ma ich w Polsce.

  Wielki pechowiec
  W odróżnieniu od nich do końca wyścig przejechał Michał Kwiatkowski. Kolarz Sky dawał z siebie w tym wyścigu wszystko: szarpał peleton w początkowych fazach etapów, zabierał się w bardzo krótkotrwałe ucieczki z innymi mocnymi zawodnikami, próbował sił na sprinterskich finiszach - i nawet zajął trzecie miejsce na czwartym etapie z metą w Rzeszowie. Wszystkie plany pokrzyżowały nawet nie pogoda, ale kraksa. To był dość poważny upadek na zjeździe i choć przedstawiciele Sky zapewniali, że Kwiatkowski nie odniósł poważnych obrażeń, to czasówkę pojechał niezbyt dobrze. Przez cały wyścig Kwiatkowski unikał jednoznacznych deklaracji co do formy, na starcie całego wyścigu mówił o tym, że chciałby pojechać dobry wyścig i skończyć go z dobrymi emocjami. Chyba mu się to udało, a są tacy - między innymi jego kolega z ekipy Sky, Michał Gołaś - którzy twierdzą, że gdyby nie pechowa kraksa, mógłby włączyć się w walkę o zwycięstwo.

  Tu znajdziesz więcej najnowszych informacji o kolarstwie

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Sport z kraju i ze świata

   Zobacz więcej na Sportowy24.pl

   Sportowy24 na Facebooku

   Galerie

   GOL24 na Facebooku

   Gry On Line - Zagraj Reklama