Sport

  Rio 2016. Czy Karol Bielecki przełamie klątwę chorążego?

  Rio 2016. Czy Karol Bielecki przełamie klątwę chorążego?

  KM

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Chorążym reprezentacji Polski podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Rio de Janeiro będzie szczypiornista Karol Bielecki. Z jednej strony to wielkie wyróżnienie, jednak nad polskimi chorążymi wisi swego rodzaju "klątwa".
  Rio 2016. Czy Karol Bielecki przełamie klątwę chorążego?

  ©Fot. Karolina Misztal

  Na ogłoszenie nazwiska sportowca, który podczas ceremonii otwarcia będzie niósł polską flagę, musieliśmy trochę poczekać. Ostatecznie Ministerstwo Sportu ogłosiło, że w nocy z 5 na 6 sierpnia polskim chorążym będzie Karol Bielecki. 34-letni szczypiornista cieszy się z takiego wyróżnienia i nie obawia się osławionej klątwy. - Nie jestem przesądny, rola chorążego to dla mnie miłe wyróżnienie i powód do dumny. Wierzę, że historia zatoczy koło, abym ja wraz z kolegami mógł wywalczyć medal - powiedział w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie podczas ślubowania olimpijskiego.

  O co chodzi ze wspomnianą klątwą? Otóż chorąży polskiej reprezentacji niemal nigdy nie zdobywają medali na igrzyskach.
  Na 20 igrzysk chorąży przywieźli ledwie 6 medali. Zdobywali je wioślarze Janusz Ślązak w 1932 roku (brąz w czwórce ze sternikiem) i Teodor Kocerka w 1952 i 1960 (dwa brązy w skiffie), sztangista Waldemar Baszanowski (złote krążki w latach 1964 i 1968), a także judoka Waldemar Legień (złoto w 1992).

  O klątwie chorążego zrobiło się głośno w ostatnich kilkunastu latach. Od czasu Legienia żaden polski sportowiec pełniący rolę chorążego nie przywiózł z igrzysk medalu. A flagę nieśli sportowcy znakomici, będący silnymi kandydatami do krążków. W 1996 pewniakiem do medalu zdawał się pływak Rafał Szukała, ale wyścig na 100 m stylem dowolnym zakończył na 5. miejscu. Cztery lata później mistrz świata w zapasach w stylu klasycznym Andrzej Wroński zajął dopiero 13. pozycję. W 2004 roku w Atenach Bartosz Kizierowski w rywalizacji na 50 m stylem dowolnym odpadł w półfinale. W 2008 mający w dorobku 14 medali mistrzostw świata wioślarz Marek Twardowski również wrócił z igrzysk bez medalowego dorobku. Cztery lata temu w Londynie Agnieszka Radwańska odpadła już pierwszej rundzie turnieju tenisowego.

  Klątwa czy nie, polscy chorąży medali prawie nie zdobywają. Niektórzy od roli niosącego flagę uciekali, jak choćby Tomasz Majewski. Karol Bielecki klątwy się jednak nie boi. Miejmy nadzieję, że zła passa zostanie przełamana i Bielecki wraz z kolegami z drużyny sprawią nam w Rio sporo radości.

  Adam Kszczot ostro o dopingu: Życzyłbym sobie, żeby wszystkim, którzy brali w tym udział, powinęły się nogi

  Agencja TVN/x-news


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Sport z kraju i ze świata

   Zobacz więcej na Sportowy24.pl

   Sportowy24 na Facebooku

   Galerie

   GOL24 na Facebooku

   Gry On Line - Zagraj Reklama