Pierwsze medale w pływalni rozdane. Petra Senaszky z rekordem świata

Dawid Foltyniewicz
Poprzedni rekord świata - 20,98 - również należał do Senanszky. Ustanowiła go 26 stycznia 2016 roku w Volos. swimportal.pl
Siedem pierwszych kompletów medali w zawodach w basenie Orbita zostało rozdanych w pływaniu w płetwach. Po złoto w najbardziej spektakularny sposób sięgnęła Węgierka Petra Senaszky, która z czasem 20,52 pobiła rekord świata w kategorii bi fins. W tym samym finale Polka Aurelia Pisarczyk zajęła ósme miejsce.

Z pierwszych medali rozdanych w pływalni Orbita podczas The World Games cieszyły się przedstawicielki pływania w monopłetwie na 50 m. Triumfowała reprezentantka Korei Południowej Ye Sol Yang z czasem 16,02. Za nią uplasowała się jej koleżanka Gain Kim, a podium uzupełniła Ukrainka Katerina Djelowa. Krążki wręczali m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i prezydent International World Games Association Jose Perurena.

Kilka minut później owację na stojąco od publiczności zgromadzonej w pływalni Orbita otrzymała Petra Senaszky, która o blisko pół sekundy pobiła rekord świata (20,52) na 50 m w kategorii bi fin. Ostatnie, ósme miejsce w finale zajęła 18-letnia Amelia Pisarczyk.

Małą sensację sprawił Rosjanin Dmitrij Żurman, który na 100 m w pływaniu powierzchniowym rzutem na taśmę wyprzedził szczycącego się najlepszym wynikiem w tym sezonie Maxa Poscharta i tym samym pobił rekord The World Games - 34.70. Najlepszy rezultat w historii igrzysk uzyskała także krajanka Żurmana, Waleria Baranowskaja - uzyskała czas o 0,49 sekundy lepszy od dotychczasowego rekordu.

Niespodzianki nie sprawiły niestety reprezentantki Polski w sztafecie 4x100 m w pływaniu powierzchniowym. Z każdą zmianą dystans dzielący biało-czerwone od reszty stawki się powiększał i ostatecznie zajęły one siódme miejsce (przypłynęły ostatnie, ale Chinki, które uplasowały się na drugiej pozycji, zostały zdyskwalifikowane - przyp. red.). Triumfowały Rosjanki, przed zespołem Kolumbii i Korei Południowej.