Sport

  Euro 2016 czas zacząć. Czy piłka znów połączy Francuzów?

  Euro 2016 czas zacząć. Czy piłka znów połączy Francuzów?

  Hubert Zdankiewicz z Paryża

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Euro 2016 czas zacząć. Czy piłka znów połączy Francuzów?

  ©Michel Spingler

  „Futbol nie uleczy świata, ale może połączyć społeczeństwo, które cierpi” – napisał na dzień przed startem Euro 2016 brytyjski „The Times”. Vicente del Bosque daje Polakom takie same szanse, jak Anglikom, Belgom i Chorwatom.
  Euro 2016 czas zacząć. Czy piłka znów połączy Francuzów?

  ©Michel Spingler

  Trafnie, bo pisząc o rozpoczynających się mistrzostwach nie sposób nie wspomnieć o poprzednich wielkich piłkarskich imprezach, rozgrywanych w tym kraju. Zwłaszcza o mundialu w 1998 r., który przeszedł do historii, nie tylko ze względu na zwycięstwo gospodarzy.

  Tamten turniej zjednoczył Francuzów, a dwie bramki Zinedine’a Zidane’a w finałowym meczu z Brazylią urosły niemal do rangi symbolu zwycięstwa polityki multi kulti. Do pierwszego w historii mistrzostwa świata poprowadził Trójkolorowych potomek algierskich imigrantów, wychowany w biednej arabskiej dzielnicy Marsylii La Castellane.

  – Nigdy nie utrzymywałem kontaktów z ciemnoskórymi sąsiadami. Byłem do nich nastawiony nieprzyjaźnie. Ale wyczyn Zidane’a zmienił moje podejście do emigrantów. Pierwszy raz poszedłem i uścisnąłem ich ręce. Wcześniej nie wiedziałem nawet, jak się nazywali – wyznał dziennikarzom biały mieszkaniec Marsylii Jean-Patrick. „Zidane na prezydenta”, „Po królu Ludwiku, Napoleonie, generale de Gaulle’u Francja doczekała się kolejnego bohatera” – krzyczały tytuły w gazetach.

  – To był romantyczny mit, w który chcieliśmy wierzyć. Udawaliśmy, że to prawda, choć wiedzieliśmy, jak świat wygląda naprawdę – mówi dziś, cytowany przez „The Times” Erik Bielderman, szef działu piłkarskiego we francuskim dzienniku sportowym „L’Equipe”. – To jest podobna sytuacja do tej, gdy przychodzi sytuacja kryzysowa. Politycy z lewicy i prawicy zapominają wtedy o podziałach i pracują ramię w ramię. To jednak nigdy nie trwa długo – dodaje.

  CZYTAJ TAKŻE: Wielkie manewry „tajne przez poufne" w kadrze Nawałki

  Trafnie, bo 18 lat po tamtych wydarzeniach Francja znów zaczyna się dzielić, a coraz więcej ludzi patrzy przychylnym okiem na kierowanych przez Marine Le Pen nacjonalistów z Frontu Narodowego (FN). Nie tylko Francja, bo w innych krajach Europy również coraz częściej słyszy się opinie, że powojenny eksperyment stworzenia społeczeństw wielokulturowych kończy się porażką, a kolejne zamachy terrorystyczne tylko utwierdzają ludzi w tym przekonaniu.

  Właśnie o zamachach mówi się tuż przed Euro częściej, niż o piłce, choć przecież powinno być inaczej. Nie sposób jednak o nich zapomnieć, skoro niemal każdy kolejny dzień przynosi nowe doniesienia i ostrzeżenia.

  We wtorek o zachowanie szczególnej ostrożności apelował do swoich obywateli brytyjski MSZ, bo w komputerze Salaha Abdeslama (jednego z organizatorów zamachów w Paryżu i Brukseli) znaleziono informacje, że terroryści wzięli sobie na cel grupowy mecz Anglia – Rosja w Marsylii.

  Dzień później lokalny serwis „nicematin.com” podał z kolei, że w Nicei zatrzymano cztery osoby podejrzane o powiązania z Państwem Islamskim. Właśnie w tym mieście swój pierwszy mecz w mistrzostwach (z Irlandią Płn.) rozegrają Polacy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Sport z kraju i ze świata

   Zobacz więcej na Sportowy24.pl

   Sportowy24 na Facebooku

   Galerie

   GOL24 na Facebooku

   Gry On Line - Zagraj Reklama