Siatkarze znów trenują w Spale

  Siatkarze znów trenują w Spale

  Zdjęcie autora materiału
  Paweł Hochstim

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W poniedziałek wrócili z Tokio z wygranego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich, a już w niedzielę wieczorem przyjechali do Spały na kolejne zgrupowanie. W najbliższy weekend reprezentacja Polski rozpocznie udział w Lidze Światowej.
  Philippe Blain i Stephane Antiga już zakończyli urlopy. Reprezentacja Polski od niedzieli trenuje w Spale

  Philippe Blain i Stephane Antiga już zakończyli urlopy. Reprezentacja Polski od niedzieli trenuje w Spale ©FIVB

  W tym roku rozgrywki będą przeprowadzone w innej formule, a drużyny nie będą grały dwumeczów, a uczestniczyły w turniejach. Biało-czerwoni wystąpią w rosyjskim Kaliningradzie, Łodzi i francuskim Nancy, a później, w roli gospodarza, zagrają w turnieju finałowym w Krakowie.

  Po wygranym turnieju w Tokio trener Stephane Antiga zdecydował o skreśleniu trzech nazwisk z listy powołanych wcześniej na rozgrywki Ligi Światowej graczy. O ile rezygnacja ze środkowych Andrzeja Wrony (PGE Skra Bełchatów) i Bartłomieja Lemańskiego (Asseco Resovia Rzeszów) nie była zaskoczeniem, bo na środku Antiga ma już nadmiar bogactwa, o tyle skreślenie Piotra Gacka było niespodzianką.
  W efekcie „Gato” zdecydował, że na występach w Tokio zakończy swoją reprezentacyjną karierę. - Piotr bardzo nam pomógł, jest świetnym człowiekiem i bardzo dobrym zawodnikiem, ale taka jest moja decyzja - mówił w Tokio Antiga.

  Wiadomo, że celem numer jeden w tym sezonie są igrzyska olimpijskie, dlatego Antiga będzie dawał odpocząć najbardziej wyeksploatowanym siatkarzom. Na pierwszy turniej do Kaliningradu nie pojadą Michał Kubiak i Bartosz Kurek. Dodatkowo kontuzje wyeliminowały Fabiana Drzyzgę i Mateusza Mikę. Ten ostatni zawodnik już w trakcie sezonu klubowego miał problem z kolanem, ale nie było czasu, by mógł zająć się leczeniem.

  W niedzielę wieczorem do Spały miało przyjechać czternastu zawodników, którzy w środę autokarem wyjadą do Kaliningradu. Wprawdzie Polski Związek Piłki Siatkowej nie ogłosił listy, ale wiadomo, że w czternastce znaleźli się rozgrywający Grzegorz Łomacz (Cuprum Lubin) i Paweł Woicki (Indykpol AZS Olsztyn), atakujący Dawid Konarski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle) i Maciej Muzaj (Jastrzębski Węgiel), przyjmujący Bartosz Bednorz (PGE Skra Bełchatów), Rafał Buszek (ZAKSA), Artur Szalpuk (PGE Skra) i Wojciech Żaliński (Cerrad Czarni Radom), środkowi Mateusz Bieniek (ZAKSA), Karol Kłos (PGE Skra), Marcin Możdżonek (Asseco Resovia Rzeszów), Piotr Nowakowski (Asseco Resovia) oraz libero Damian Wojtaszek (Asseco Resovia) i Paweł Zatorski (ZAKSA). Antiga musiał umiejętnie zestawić zespół, by nie narazić Polskiego Związku Piłki Siatkowej na odebranie nagród za grę w Lidze Światowej. FIVB, przewidując, że w sezonie olimpijskim trenerzy potraktują te rozgrywki ulgowo, zapowiedziała, że będzie poważnie traktować przepis mówiący o tym, że do Ligi Światowej musi być minimum dziesięciu spośród czternastu graczy z ostatniego turnieju międzynarodowego, czyli, w przypadku Polaków, turnieju w Tokio.

  Przed igrzyskami olimpijskimi siatkarzy w Polsce będziemy mogli obejrzeć dwa razy - najpierw w turnieju fazy interkontynentalnej w Łodzi, gdy rywalami biało-czerwonych będą kolejno Argentyna, Rosja i Francja, a później w turnieju finałowym w Krakowie. Bez względu na wyniki w fazie eliminacyjnej Polacy, jako gospodarze, mają zapewnione miejsce w turnieju Final Six.

  Tegoroczne rozgrywki dla Antigi z pewnością będą najpoważniejszym elementem selekcji przed igrzyskami, choć oczywiście większość miejsc w składzie Polaków jest już obsadzonych. Rywalizacja toczy się właściwie na jednej pozycji, bo Antiga spośród czwórki świetnych środowych - Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Marcin Możdżonek, Piotr Nowakowski - musi wybrać trzech. Jeszcze niedawno wydawało się, że zrezygnuje z Możdżonka, ale najwyższy polski siatkarz wyśmienicie zagrał w turnieju kwalifikacyjnym w Tokio i z outsidera stał się niemal pewniakiem.

  Jak już informowaliśmy, Stephane Antiga zdecydował, że ostatnie dwa tygodnie przed igrzyskami w Rio de Janeiro jego zespół spędzi w Ameryce Południowej. Z naszych informacji wynika, że jest przesądzone, iż bazą biało-czerwonych będzie jeden z ośrodków w Argentynie.

  TURNIEJE POLAKÓW W LIDZE ŚWIATOWEJ
  17-19.06, KALININGRAD
  Polska - Bułgaria (17.06, godz. 16.40), Rosja - Serbia (17.06, 19.10), Bułgaria - Serbia (18.06, 16.40), Polska - Rosja (18.06, 19.10), Polska - Serbia (19.06, 16.40), Rosja - Bułgaria (19.06, 19.10)
  24-26.06, ŁÓDŹ
  Rosja - Francja (24.06, 17.10), Polska - Argentyna (24.06, 20.10), Francja - Argentyna (25.06, 17.10), Polska - Rosja (25.06, 20.10), Argentyna - Rosja (26.06, 17.10), Polska - Francja (26.06, 20.10).
  1-3.07, NANCY
  Polska - Brazylia (1.07, 15), Francja - Belgia (1.07, 18), Brazylia - Belgia (2.07, 15), Polska - Francja (2.07, 18), Polska - Belgia (3.07, 15), Francja - Brazylia (3.07, 18)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama