Polskie siatkarki przegrały z Serbkami i nie wezmą udziału w...

Polskie siatkarki przegrały z Serbkami i nie wezmą udziału w mistrzostwach świata

Tomasz Biliński

Polska

Polska

W ostatnim meczu kwalifikacji mistrzostw świata Polki przegrały z Serbkami.
    1/20
    przejdź do galerii

W ostatnim meczu kwalifikacji mistrzostw świata Polki przegrały z Serbkami. ©Sylwia Dąbrowa/Polska Press

Reprezentacja polskich siatkarek straciła szanse na grę w mistrzostwach świata, które w 2018 roku odbędą się w Japonii. Kadra prowadzona przez Jacka Nawrockiego w decydującym meczu przegrała w warszawskiej hali Torwar z Serbią 0:3.
    Polki skomplikowały sobie sytuację w sobotę, przegrywając z Czechami 2:3. By awansować lub zagrać w sierpniowych barażach, musiały wygrać w niedzielę z Serbią. Nawrocki wystawił taki sam skład, jak w pierwszym starciu turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw świata. O ile w starciach z Cyprem czy Islandią poradził on sobie bez większych problemów, o tyle w rywalizacji z wicemistrzyniami olimpijskimi nie sprawdził się już od pierwszych akcji.

Biało-Czerwone słabo wyglądały zwłaszcza w przyjęciu. Rywalki szybko zdobywały przewagę. Dopiero przy wyniku 21:8 kapitan kadry Joanna Wołosz odrobiła kilka punktów, ale losów pierwszej partii nie było szans odwrócić. W drugim secie gra była wyrównana, ale tylko do drugiej przerwy technicznej. W trzeciej natomiast do kiepskiej gry w defensywie doszła nieskuteczność w ataku. Malwina Smarzek szybko została rozpracowana, grę do góry ciągnęła za to Berenika Tomsia, jednak nie starczyło to do tego, by w którymś z setów zdobyć więcej niż 16 punktów.

Tym samym Polki stracił szanse na awans do mistrzostw świata w Japonii 2018. To wywalczył Serbki, które wygrał wszystkie pięć meczów w warszawskim turnieju. Gdyby Polki zajęły drugie miejsce, grałyby w sierpniowych barażach, z których awansują dwie drużyny. Jednak za Serbkami uplasowały się Czeszki.

Mistrzostwa świata w Japonii będą drugimi z rzędu bez reprezentacji Polski.

Polska - Serbia 0:3 (15:25, 16:25, 15:25)

Polska: Kąkolewska, Tomsia, Efimienko, Wołosz, Mędrzyk, Smarzek, Krzos (libero) oraz Witkowska (libero), Grajber, Polańska, Polak. Trener: Jacek Nawrocki.