Losowanie turnieju finałowego mistrzostw Europy w siatkówce...

  Losowanie turnieju finałowego mistrzostw Europy w siatkówce kobiet

  Tomasz Froehlke

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Polskie siatkarski pewnie wygrały wszystkie mecze w turniejach kwalifikacyjnych i zapewniły sobie awans do mistrzostw Europy

  Polskie siatkarski pewnie wygrały wszystkie mecze w turniejach kwalifikacyjnych i zapewniły sobie awans do mistrzostw Europy ©Łukasz Klimaniec

  Polskie siatkarki poznają przeciwniczki w przyszłorocznych mistrzostw Europy, które odbędą się w Azerbejdżanie i Gruzji. Początek losowania w czwartek o godz. 15.
  Polskie siatkarski pewnie wygrały wszystkie mecze w turniejach kwalifikacyjnych i zapewniły sobie awans do mistrzostw Europy

  Polskie siatkarski pewnie wygrały wszystkie mecze w turniejach kwalifikacyjnych i zapewniły sobie awans do mistrzostw Europy ©Łukasz Klimaniec

  Reprezentacja Polski prawo gry w finałach mistrzostw Europy wywalczyła sobie dzięki zwycięstwom w dwóch turniejach kwalifikacyjnych, które były rozgrywane we wrześniu. W Budapeszcie w hali Erd biało-czerwone pokonały kolejno Finlandię i Estonię po 3:0 oraz Węgry 3:1. W drugim turnieju rozgrywanym w Bielsku-Białej Polski zwyciężyły Estonię i Węgry po 3:0 oraz Finlandię 3:1.

  - Trenowaliśmy, przygotowywaliśmy się i graliśmy, żeby awansować do mistrzostw Europy. Cieszę się, że jest awans i presja z zespołu została już zdjęta - mówił po tamtym turnieju trener Jacek Nawrocki.

  Awans do turnieju finałowego to duży sukces przebudowywanej i odmładzanej polskiej ekipy. Kolejnym testem jej rozwoju będzie udział w mistrzostwach Europy.

  Turniej w dwóch państwach


  Po raz pierwszy czempionat Starego Kontynentu zorganizują Azerbejdżan i Gruzja. Dziś właściwie pierwszy etap tego turnieju czyli losowanie fazy grupowej i przedstawienie całej drabinki turniejowej.

  Ceremonia losowania rozpocznie się o godz. 15 czasu polskiego w Centrum im. Haydara Alijewa w Baku. Jest to kompleks nowoczesnych budynków nazwany imieniem byłego przywódcy i prezydenta Azerbejdżanu, będący architektoniczną ikoną jej stolicy.

  Oprócz reprezentacji gospodarzy oraz Polek, udział w turnieju wezmą: Rosja, Holandia, Serbia, Turcja i Niemcy, a więc najlepsze zespoły poprzednich ME; Włochy, Belgia, Chorwacja, Bułgaria i Białoruś, które podobnie jak Polki wygrywały turnieje kwalifikacyjne; Czechy, Ukraina i Węgry zwyciężały w meczach barażowych.

  Regulaminowe zawiłości


  W myśl przepisów Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) Azerbejdżan i Gruzja zostaną rozstawione na pierwszych miejscach dwóch spośród czterech grup turnieju. Podobnie jak w przypadku turnieju mężczyzn, na czele pozostałych dwóch grup zostaną rozstawione dwa zespoły, wskazane przez gospodarzy. Następnie dolosowane zostaną w trzech turach pozostałe zespoły, przydzielone do trzech koszyków, zgodnie z rankingiem CEV. W fazie grupowej nie mogą spotkać się finaliści ostatnich ME czyli Rosjanki i Holenderki.

  Najpierw liga, potem kadra


  - Tak naprawdę to nie miałam okazji pomyśleć o tym kogo możemy wylosować, bo jestem skupiona na lidze - mówi rozgrywająca Marlena Pleśnierowicz. - Zobaczymy co przyniesie ślepy los. Chyba tak naprawdę to nie ma większego znaczenia, bo w finałach są wszystkie najlepsze drużyny. Na boisku trzeba będzie pokazać swoją wartość. Do mistrzostw sporo czasu. Na razie trzeba zrobić wszystko, by z dobrej strony pokazać się w lidze i dostać się do kadry - dodaje siatkarka Pałacu Bydgoszcz.

  ME odbędą się od 20 września do 1 października 2017 roku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama