Mamy ósmy medal w Rio! Wojowniczka Monika Michalik!

Joachim Przybył
Monika Michalik wywalczyła swój upragniony medal olimpijski. Droga do niego wiodła m.in. przez trudny repasaż z mistrzynią Europy Andrzek Szkocki
Mamy ósmy medal w Rio i pierwszy w zapasach. Po brąz w stylu wolnym w kategorii 63 kg po wspaniałej walce sięgnęła Monika Michalik wychowanka Orląt Trzciel.

Zaczęło się źle. W 1/8 finału nasza zapaśniczka przegrała z Risako Kawai 0:3. Polka musiała czekać na kolejne wyniki Japonki. Ta doszła aż do finału, co otworzyło medalową furtkę dla Polski.

Michalik w repasażu pokonała pokonała aktualną mistrzynię Europy, Anastasiję Grigorjevą z Łotwy 5:2. W pojedynku o brąz spotkała się z Inną Trażukową. Rosjanka była faworytką, prowadziła 1:0, ale w 2. rundzie Polka przeprowadziła akcję za 2 punkty i objęła prowadzenie. Potem cały czas już kontrolowała pojedynek i dołożyła jeszcze jedną akcję. Ostatecznie wygrała 6:3 i popłakała się ze szczęścia.

- Całe życie włożyłam w te sześć minut walki - powiedziała zaraz po walce nasza zapaśniczka. - Koniec kariery? Jeszcze nie powiedziałam ostatniego słowa - dodała po dekoracji.

Medal w Rio to spełnienie sportowych marzeń naszej 36-letniej zapaśniczki (najstarszej w tej kategorii w Rio), dla której były to trzecie igrzyska olimpijskie. Wcześniej dwa razy była mistrzynią Europy, dwukrotnie stawała na podium mistrzostw świata. W Londynie przegrała walkę o brąz. Jest 14-krotną mistrzynią Polski.

Michalik pochodzi z Międzyrzecza, obecnie jej klubem jest Grunwald Poznań, a karierę zaczynała i przez wiele lat kontynuowała w Orlętach Trzciel, gdzie trenerem jej był Mieczysław Kuryś.

Nasza brązowa medalistka jest żołnierzem Sił Powietrznych w stopniu starszego szeregowego.

Materiał oryginalny: Mamy ósmy medal w Rio! Wojowniczka Monika Michalik! - Gazeta Pomorska