Polacy wygrali turniej w Gdańsku!

Paweł Stankiewcz
Polska pokonała Tunezję 28:24 w Ergo Arenie na zakończenie turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i z kompletem zwycięstw okazała się najlepsza w tej rywalizacji. 29 kwietnia losowanie grup turnieju olimpijskiego.

Reprezentacje Polski i Tunezji zagrały na zakończenie turnieju kwalifikacyjnego w Ergo Arenie. Po dwóch dniach turnieju te zespoły miały po dwa zwycięstwa i były już pewne występu w Rio de Janeiro. Walka toczyła się zatem o pierwsze miejsce, ale też o miejsce w pierwszym koszyku w turnieju olimpijskim. A to oznaczałoby uniknięcie gry z Francją, aktualnym mistrzem świata, już w pierwszej fazie rywalizacji w Rio.

Polacy od początku objęli prowadzenie, ale to wcale nie był łatwy mecz. Do stanu 8:7 dla naszego zespołu trwałą wyrównana walka. Wówczas nastąpił lepszy okres gry biało-czerwonych, którzy uzyskali cztery bramki przewagi. Bardzo dobrze w bramce naszego zespołu spisywał się Marcin Wichary. Wynik mógł być wyższy, ale fatalną skuteczność w rzutach ze skrzydła miał Michał Daszek. Szczypiorniści z Tunezji zagrali lepiej końcówkę pierwszej połowy i zdołali zmniejszyć stratę do dwóch trafień. Rywale nie byli faworytami do awansu, a jednak w Ergo Arenie pokazali się z bardzo dobrej strony i także dla naszego zespołu okazali się wymagającym przeciwnikiem.

W drugiej połowie spotkania Polacy starali się kontrolować wydarzenia na parkiecie. Jednak kilka minut po wznowieniu gry zrobiło się nerwowo, a zawodnicy obu zespołów doskoczyli do siebie. Kary dostali Michał i Bartosz Jurecki oraz jeden z zawodników Tunezji. Jeszcze kilkadziesięt sekund później zawodnicy obu zespołów reagowali nerwowo, a kibice gwizdali, kiedy Tunezyjczycy byli w ataku. Biało-czerwoni jednak robili swoje i prowadzili już nawet różnicą pięciu bramek. Ostatecznie Polacy wygrali z Tunezją 28:24.

W pierwszym meczu niedzielnym Macedonia pokonała Chile 30:27, ale obie drużyny już wcześniej straciły szanse awansu olimpijskiego.

Tunezja - Polska 24:28 (13:15)

Tunezja: Makrem Missaoui - Amine Bannour 5, Wael Jallouz 4, Marouan Chouiref 4, Oussama Hosni 3, Sobhi Saied 3, Aymen Hamed 2, Oussama Boughanmi 2, Khaled Haj Youssef 1 oraz Mohamed Soussi, Mohamed Jilani Maaref,

Polska: Sławomir Szmal, Marcin Wichary - Karol Bielecki 7, Bartosz Jurecki 5, Krzysztof Lijewski 3, Mateusz Jachlewski 3, Kamil Syprzak 2, Michał Jurecki 2, Mateusz Kus 1, Przemysław Krajewski 1, Michał Szyba 1, Łukasz Gierak 1, Piotr Chrapkowski 1, Michał Daszek 1 oraz Adam Wiśniewski

Materiał oryginalny: Polacy wygrali turniej w Gdańsku! - Dziennik Bałtycki