Władze miasta odpierają zarzuty konsorcjum w sprawie Śląska

  Władze miasta odpierają zarzuty konsorcjum w sprawie Śląska

  MAL

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©fot. Janusz Wójtowicz

  Wrocławski magistrat wydał dziś oświadczenie, w którym odpiera zarzuty Wrocławskiego Konsorcjum Sportowego. Współwłaściciele Śląska Wrocław w piątek twierdzili, że gmina Wrocław tak naprawdę markowała chęć sprzedaży swoich akcji. "Władze Wrocławia wielokrotnie prosiły prywatnych właścicieli "Śląska", aby nie działali na szkodę Klubu przeciągając negocjacje, generując spór i powodując jego upublicznienie" - czytamy w oświadczeniu wrocławskiego magistratu.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©fot. Janusz Wójtowicz

  Wrocławskie Konsorcjum Sportowe przed tygodniem wycofało się z planów zakupu Śląska Wrocław. - Postępowanie reprezentantów Gminy, w naszym przekonaniu, jest sprzeczne z istotą samej instytucji negocjacji. Rozmowy prowadzone przez strony, w ramach zainicjowanej przez Gminę procedury, miały na celu zawarcie umowy, która dotyczyła jedynie sprzedaży akcji WKS „Śląsk Wrocław” S.A.”, a nie jak donosi prasa również dzierżawy Stadionu Wrocław.
  Tym samym, warunkiem zawarcia umowy było dojście przez strony do porozumienia, co do wszystkich jej postanowień. Osiągnięcie przez strony kompromisu zostało uniemożliwione, na skutek skierowania przez Gminę Wrocław niezrozumiałego, naszym zdaniem, żądania parafowania projektu umowy, co do którego nadal trwały negocjacje - to fragment oświadczenia, które konsorcjum upubliczniło w piątek.

  Przeczytaj więcej: Oświadczenie Wrocławskiego Konsorcjum Sportowego: Wrocław tylko markował sprzedaż akcji (PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA)

  Na odpowiedź wrocławskiego magistratu długo nie trzeba było czekać. Poniżej pełna treść oświadczenia podpisanego przez biuro prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

  Piątkowe oświadczenie nie jest stanowiskiem Konsorcjum, które tworzą trzy podmioty. Jest jedynie stanowiskiem panów Rafała Holanowskiego i Stanisława Hana.

  Oświadczenie zawiera dużo nieścisłości, w wielu fragmentach jest po prostu nieprawdziwe (lista uwag poniżej).

  "Śląsk" musi obecnie zakończyć rozgrywki ligowe i pozostać w ekstraklasie. Miasto jako współwłaściciel klubu zajmuje się przede wszystkim tą kwestią. Władze Wrocławia wielokrotnie prosiły prywatnych właścicieli "Śląska", aby nie działali na szkodę Klubu przeciągając negocjacje, generując spór i powodując jego upublicznienie.

  Ostatnia kwestia związana jest z tym, że autorzy piątkowego oświadczenia uparcie nie rozumieją, iż sferą publiczną rządzą inne reguły postępowania niż prywatnym biznesem. Dobro publiczne i jawność mają pierwszeństwo przed chęcią osiągania zysku.

  Powyższe punkty wyczerpują komentarz z naszej strony. Poniżej lista nieścisłości w oświadczeniu członków Konsorcjum.

  Czytamy w nim, że Konsorcjum jest głównym donatorem Śląska. Nie licząc pieniędzy przeznaczonych na zakup akcji (pieniądze te nie trafiły do "Śląska"), członkowie Konsorcjum przekazali klubowi, poprzez podniesienie kapitału, po 1 mln 350 tys. zł każdy. Nie przeznaczyli natomiast żadnych pieniędzy na działalność klubu z tytułu reklamy bądź sponsoringu. W tym czasie Miasto wsparło "Śląsk" kwotą około 25.000.000 zł.

  W oświadczeniu czytamy o ogromnym zaangażowaniu autorów w prace klubu. Jeśli chodzi o ostatnich 9 posiedzeń rady nadzorczej, pan Holanowski był nieobecny na czterech z nich Nigdy też nie odwiedził klubu z własnej inicjatywy.

  Przedłużające się negocjacje. Negocjacje, na prośbę Konsorcjum przedłużano trzykrotnie. Nawet ostatni termin, na złożenie ostatecznej oferty, był przekładany właśnie na prośbę Konsorcjum.

  Ze strony Konsorcjum nie było żadnych próśb o dodatkowe rozmowy, a każde spotkanie było inicjowane przez miasto i dopasowywane do czasowych możliwości członków Konsorcjum.

  Konsorcjum nigdy nie przedstawiło też żadnej wizji rozwojowej "Śląska", czego przecież można oczekiwać po dwuletniej obecności w klubie.

  Pan Rafał Holanowski w czasie konferencji prasowej podał nieprawdziwe informacje, o tym, że po raz pierwszy (od dawna) Spółka wygenerowała zysk. Tymczasem "Śląsk" od dwóch lat kończy rok z wynikiem dodatnim. Rok 2014 skończył się ponad 500 tys. zysku, rok 2015 – to prawie 3,2 mln zysku. W obu przypadkach zysk został osiągnięty dzięki działaniom prezesa zarządu Śląska.


  >

  Czytaj także

   Komentarze (15)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzeci wspolnik robi jeszcze z miastem biznesy

   wroclawianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A biznes nie lubi rozglosu i smrodu niepotrzebnego. Co do Jawnosci i dobra publicznego o ktorym jest w oswiadczeniu miasta to ja sie tu tego niedoszukuje. Jawnosc - negocjacje tajne na wniosek...rozwiń całość

   A biznes nie lubi rozglosu i smrodu niepotrzebnego. Co do Jawnosci i dobra publicznego o ktorym jest w oswiadczeniu miasta to ja sie tu tego niedoszukuje. Jawnosc - negocjacje tajne na wniosek miasta - konsorcjum zgodzilo sie na ujawnienie szczegolow - miasto Nie zgodzilo sie.
   Dobro publiczne? - oni chyba w UM nie rozumieja ze dobro publiczne to dobro wiekszosci mieszkancow Wroclawia a nie garstki kibicow na stadionie handlujacych prochami i rzucajacych inwektywami. Dobro publiczne to takie gospodarowanie wspolnymi zasobami z ktorego moze korzystac wiekszosc a nie garstka. Jak spolka jest miejska to nie ma znaczenia czy ma zysk czy nie to tylko zabieg ksiegowy zeby dla prasy ladnie wygladal. 25mln wpompowane w WKS w 2 lata to chyba nie jest dobro dobrze zainwestowana kasa a juz napewno nie w dobro publczne.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIE

   NIE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Na siłę miast chce utrzymywać kopaczy ? A my się na to nie zgadzamy ! Niech opłaca sobie Dutkiewicz i Ci co chcą utrzymać, ale NIE WSZYSCY MIESZKAŃCY !!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po

   PEŁO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   tak kręcili lody kręcili aż na stadionie za miliard nic sie nie opłaca .Nawet koncert i mecze tylko kibole kręcą środkami do zdebilenia kompletnego-jak to kibole!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A marzenia były.

   mers52 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Te towarzystwo od szybkich pieniędzy naraz zobaczyło że na Polskiej piłce nie da się zarobić więc w długą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mieszka

   w Gajkowie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   były dyrektor WKS -może sie przyzna za co dom wybudował i on i były prezes W za cichym przyzwoleniem Grzecha Widelca .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ataki personalne. To koniec miłej atmosfery w Śląsku.

   sala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Han i Holanowski nie odpuszczą. Jak przywalą, to Patalas i Dutkiewicz spadną z krzeseł.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szok.

   kkklop (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   "Konsorcjum nigdy nie przedstawiło też żadnej wizji rozwojowej "Śląska", czego przecież można oczekiwać po dwuletniej obecności w klubie".

   To gdzie było biuro nadzoru przez dwa lata? Gdzie Patalas?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zysk dzięki Żelemowi? Buhhaaaaa To musiał pisać Patalas.

   kkolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Co to za banialuki...Połajanki prasowe. Gdzie biuro prasowe UM? Gdzie Ci mistrzowie PR? Nie pokazujcie Dutkiewicza, jako konfliktowego prezydenta. Co inwestycja, to proces sądowy. Co inwestycja, to...rozwiń całość

   Co to za banialuki...Połajanki prasowe. Gdzie biuro prasowe UM? Gdzie Ci mistrzowie PR? Nie pokazujcie Dutkiewicza, jako konfliktowego prezydenta. Co inwestycja, to proces sądowy. Co inwestycja, to nowi wrogowie. Co Śląsk, to nowi wrogowie. Nie napuszczajcie trolli na Hana i Holanowskiego. Oni mają większość udziałów. Jak się rano wkurzą, to wywalą Żelema na zbity pysk i zostaniecie w otchłani. Zonu proces i oczernianie. Gdzie Dutkiewicz ma ludzi o PRu? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jawność? We Wrocławiu? W Śląsku? Pamiętacie jawność umowy Śląsk - MPWiK?

   wwer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Katastrofa komunikacyjna. Kto to pisze Dutkiewiczowi? Jest granica PR, gdy staje się on śmieszny.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dokładnie

   Dokładnie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   A umowa z parkingiem przy Hali stulecia vel ludowej ???? tajne / poufne

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trudno, żeby jakiegoś zysku nie wykazać, jeśli MIASTO 25 mln oficjalnie

   Yeti (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   dołożyło...
   Ale poszło np przez utrzymywanie "Oporowskiej" choćby?
   Ile pieniędzy poszło, przez reklamy wykupione przez miejskie spółki?
   Itd
   Itp

   Ciekawa, przy okazji, dlaczego "Św. Trójca"...rozwiń całość

   dołożyło...
   Ale poszło np przez utrzymywanie "Oporowskiej" choćby?
   Ile pieniędzy poszło, przez reklamy wykupione przez miejskie spółki?
   Itd
   Itp

   Ciekawa, przy okazji, dlaczego "Św. Trójca" tylko c.a. 4 mln dała, skoro udziałowcem większościowym jest?zwiń

   Gry On Line - Zagraj Reklama