Śląsk Wrocław sprzedany. Klub przejmie Grzegorz Ślak

  Śląsk Wrocław sprzedany. Klub przejmie Grzegorz Ślak

  Zdjęcie autora materiału
  Malwina Gadawa

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  .
  1/11
  przejdź do galerii

  . ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  31 radnych zagłosowało za sprzedażą klubu piłkarskiego. Nowym właścicielem będzie Konsorcjum Spółek z liderem Wratislavia-Biodiesel, czyli de facto, biznesmen Grzegorz Ślak.
  Stało się to, o czym we Wrocławiu mówiło się od dawna. Miasto sprzeda większościowy pakiet akcji piłkarskiego klubu Śląsk Wrocław. Wczoraj na to zgodę wyrazili miejscy radni. 31 radnych głosowało „za”, 2 się wstrzymało, a jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu.

  Jeszcze kilka dni temu partie Nowoczesna i Prawo i Sprawiedliwość zgłaszały zastrzeżenia. Ostatecznie jednak pilotujący sprzedaż klubu z ramienia gminy wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj wraz z doradcą inwestycyjnym mecenasem Jackiem Masiotą, zdołali przekonać radnych, że oferta od konsorcjum spółek powiązanych z Grzegorzem Ślakiem jest korzystna dla wszystkich stron.


  Maciej Bluj przypomniał, że miasto szukało nie tylko nowego właściciela akcji, ale przede wszystkim inwestora, który będzie gotów zainwestować w Śląsk Wrocław.

  Prezydent: Podpisanie umowy jak najszybciej

  W trakcie głosowania uzyskano niezbędną większość, więc teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć procedurę przejęcia akcji przez konsorcjum z liderem Wratislavia-Biodiesel S.A. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podziękował radnym za dyskusję na sesji. Powiedział, że do sfinalizowania transakcji powinno dojść jak najszybciej.

  Jeszcze przed sesją politycy Nowoczesnej powiedzieli, że pomimo początkowych wątpliwości będą głosować za sprzedażą Śląska.

  - Oferta rekomendowana przez prezydenta to jest absolutnie to, na co wrocławianie czekali - powiedział Tomasz Hanczarek. - Po tym co zobaczyłem w umowie, jak gmina Wrocław jest zabezpieczona, uważam że nie powinno być żadnych wątpliwości - dodał Hanczarek.

  45 mln zł na Śląsk Wrocław

  Biznesmen Grzegorz Ślak przedstawił program inwestycyjny, gwarantujący dofinansowanie spółki kwotą 45 mln zł w przeciągu trzech lat - co roku budżet Śląska będzie wzmacniany o kolejne 15 mln zł.

  Gmina Wrocław, która pozostawiła sobie jeden proc. akcji, zobowiązała się co roku przekazywać klubowi 2 mln zł przez okres trzech lat, które mają być przeznaczane na szkolenie młodzieży. Wrocławski biznesmen zapłaci miastu za 28.005 akcji 3 mln zł. Musi też spłacić dług, który wynosi ok. 13 mln zł.

  Grzegorz Ślak chciałby, żeby przez najbliższe trzy lata cały przychód z dnia meczowego (bilety, loże VIP-owskie itd.) trafiał do kasy klubu. Obecnie część pieniędzy zasila budżet spółki Wrocław 2012. Ślak chce także - w przypadku znalezienia sponsora tytularnego stadionu - żeby zyski z tej umowy również zasilały kasę klubu.

  Mecenas Jacek Masiota, który doradzał miastu w sprawie prywatyzacji Śląska Wrocław powiedział, że po analizie finansów Konsorcjum Spółek z liderem Wratislavia-Biodiesel S.A. nie było wątpliwości, że konsorcjum ma zdolność do zrealizowania swojej oferty.

  Radni opozycyjni zgodzili się z tym, że Śląsk Wrocław powinien być sprzedany, ale nie spodobał im się sposób w jakim miasto przeprowadza proces prywatyzacji.

  - Tryb podejmowania tej uchwały jest skandaliczny - powiedział radny Marcin Krzyżanowski (PiS). Uważa on, podobnie jak inni politycy PiS, że radni otrzymali dokumenty za późno.

  Radna Renata Granowska, która wypowiadała się w imieniu polityków Platformy Obywatelskiej zwróciła się do prezydenta z wnioskiem, aby ten co kwartał przekładał radzie miejskiej sprawozdania z tego, jak przebiega realizacja tej umowy.

  Radna: To wybór między dżumą a cholerą


  Najostrzej z radnych wypowiedziała się zaś Katarzyna Obara-Kowalska. Dziś radna niezrzeszona, wcześniej radna z klubu prezydenta Rafała Dutkiewicza.

  Obara-Kowalska powiedziała, że nie sposób oprzeć się wrażeniu, że radni dokonują wyboru między dżumą a cholerą. Obara-Kowalska uważa, że gwarancje inwestora są „słabe”. Radna zawnioskowała o przerwę w sesji do 17 lipca. Według niej pochopne podejmowanie decyzji może doprowadzić do tego, że „WKS Śląsk Ślak trafi”. Większość radnych nie poparła jednak wniosku Obary.

  Jacek Masiota informował również radnych, że nieprawdziwe są rozpowszechniane informacje dotyczące małej wiarygodności inwestora. Masiota powiedział, że spółka, która przejmie Śląsk wypracowała w pierwszym półroczu zysk w wysokości 39 mln zł.

  Priorytetem jest zatrudnienie skautów

  Grzegorz Ślak chce jak najszybciej sfinalizować transakcję. - Będę dążył do tego, by proces prywatyzacyjny zamknąć nawet w pięć dni. Zdaje sobie sprawę, że spółka pilnie potrzebuje doinwestowania, bo kadra pierwszego zespołu wciąż wygląda ubogo. Nie może być tak, że podczas przedsezonowych sparingów trener ma do dyspozycji 16 piłkarzy - powiedział nam jeszcze w środę Grzegorz Ślak.

  - Na razie nie przewiduję żadnych roszad personalnych w zarządzie ani na stanowisku trenera, bo zwyczajnie jest na to za wcześnie. Priorytetem będzie dla mnie zatrudnienie trzech lub czterech skautów, którzy wskażą nazwiska minimum czterech zawodników, którzy do końca sierpnia (wtedy zamyka się okienko transferowe - przyp. red.) będzie mogło dołączyć do drużyny - dodał biznesmen.

  ZOBACZ TEŻ:

  Czytaj także

   Komentarze (97)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a niech

   to (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   ślak trafi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak się zastanawiam, czy pompowanie prywatnej kasy w drugorzędny klub jak Śląsk

   ccc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   to chęć zysku (na czym tu można zarobić, to nie Barcelona) czy pralnia ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gosc

   doktor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   nastepny wymysl oszusta

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przecież to debilstwo!

   umba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 14

   jak można wydawać 15 mln rocznie, że by 11 facetów polatało sobie po trawie za kawałkiem napompowanej skóry? I za to biorą horrendalną kasę!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ty na jakim świecie żyjesz?

   DArre (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   Nigdy nie słyszałeś o Realu Madryt, Barcelonie, Arsenalu czy chociażby Legii Warszawa? Jak nie masz o czymś pojęcia to może po prostu się nie udzielaj.
   A te 15mln na rok to wcale nie jest tak dużo...rozwiń całość

   Nigdy nie słyszałeś o Realu Madryt, Barcelonie, Arsenalu czy chociażby Legii Warszawa? Jak nie masz o czymś pojęcia to może po prostu się nie udzielaj.
   A te 15mln na rok to wcale nie jest tak dużo i wcale nie wiadomo czy wystarczy chociaż na pierwszą ósemkę. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zgadzam się.

   71 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Owszem, jeżeli ktoś chce to oglądać i za to płacić - proszę bardzo, ale pompowanie publicznych pieniędzy w takie przedsięwzięcia to już gruba przesada.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powodzenia panie Grzegorzu !

   Wratislavia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

   Teraz dobre transfery, i do boju Śląsku.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do gnoju-nie do boju

   Hr.Lolo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Resortowy klub PRL.Dobrzy byli jak drudzy po leglej sciagali beszczelnie dobrych pilkarzy" do sluzby wojskowej"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pogoń syców

   Ben (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   Gościu z Sycow to może niech też kupić pogoń syców!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ty pisać

   Wro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Ty być szkoła mała razy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podobno

   Wroclaw opanowali (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   ukry

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Psy szczekają karawana jedzie dalej !

   ha ha ha! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

   Ale słoiki mają teraz ból d..y, i bardzo dobrze z tego powodu, a krety już dostają spazmów.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kret to frustrat, ale nie ma co się dziwić

   taka jest prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   Widać że są wakacje, bo dużo kretów wylazło, od razu widać to po durnych komentarzach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Słone prowizje wzięli na poczet wakacji

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

   Łysa menda i ujbluj tak można żyć

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I już na pierwszym zdjęciu Magda Razik :(

   reg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5

   I mnie, jako mieszkańca Psiego Pola na jej widok targa, jak sobie przypomnę jak się promowała hasłem tramwaju na Psie Pole. Tylko dlatego dostała stąd mandat i choć wszyscy wiedzą, że pociągnięcie...rozwiń całość

   I mnie, jako mieszkańca Psiego Pola na jej widok targa, jak sobie przypomnę jak się promowała hasłem tramwaju na Psie Pole. Tylko dlatego dostała stąd mandat i choć wszyscy wiedzą, że pociągnięcie linii to nie jest bułka z masłem, to wyborcy oczekiwali od niej, żeby zrobiła cokolwiek, czasem chociaż gębę w tej sprawie otworzyła, skoro już posadkę dostała.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież to Martina Hills

   44 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   Pewnie kręci kolejny odcinek "Knallerfrauen", wrocławscy trampkarze to niezłe źródło absurdalnego humoru.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a mogli rozwiązać

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 34

   i byłoby najlepiej, wszystkich pozwalniać, klub rozwiązać i tyle, kasę dać na inne dziedziny, na szkolenie dzieciaków w innych szkółkach i git, ale nie, ładujmy w tych patafianów, beztalencia...rozwiń całość

   i byłoby najlepiej, wszystkich pozwalniać, klub rozwiązać i tyle, kasę dać na inne dziedziny, na szkolenie dzieciaków w innych szkółkach i git, ale nie, ładujmy w tych patafianów, beztalencia ganiają po boisku i przychodzi garstka ludków, dla nich ratujmy, ładujmy kasę, niech mają. zwiń

   Gry On Line - Zagraj Reklama