Jaka będzie przyszłość Śląska Wrocław?

  Jaka będzie przyszłość Śląska Wrocław?

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Od bardzo dawna Śląsk nie ma sponsora głównego (koszulkowego)

  Od bardzo dawna Śląsk nie ma sponsora głównego (koszulkowego) ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Nic dziwnego, że Wrocław nie może znaleźć chętnego na zakup piłkarskiego Śląska Wrocław. Najpierw trzeba bowiem uporządkować finanse klubu. Choć mamy już listopad, od początku roku piłkarski wciąż działa bez planu finansowego. Jak przyznaje szef rady nadzorczej spółki, plan przedstawiony przez jej władze nie został przyjęty, "bo się nie bilansował".
  Od bardzo dawna Śląsk nie ma sponsora głównego (koszulkowego)

  Od bardzo dawna Śląsk nie ma sponsora głównego (koszulkowego) ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Zarząd Śląska Wrocław do tej pory chwalił się, że finanse w klubie zostały uporządkowane i doprowadzono do sytuacji, w której Śląsk dwa lata z rzędu wychodził na plus. A okazuje się, że w tym roku nie uchwalono nawet planu finansowego dla spółki, bo nie zgodziła się na to rada nadzorcza. Zarząd działa więc w oparciu o prowizorium budżetowe, które powinno mieć charakter tymczasowy, a miasto nadal musi dokładać pieniądze do spółki.


  Od maja samorząd ma większościowy pakiet akcji piłkarskiego Śląska Wrocław. Gmina Wrocław zamieniła bowiem na akcje 6-milionowy dług klubu wobec miejskiej kasy i automatycznie stała się głównym właścicielem (ma w nim 54,46 proc. udziałów).

  Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta i szef rady nadzorczej Śląska Wrocław, tłumaczy, że planu nie uchwalono, „bo się nie bilansował”. Magistrat przypomina, że do czerwca tego roku miasto było mniejszościowym akcjonariuszem spółki i miało dwóch przedstawicieli w 5-osobowej radzie nadzorczej. - Rada w spółce akcyjnej jest organem kolegialnym i żaden z jej członków nie może podejmować działań lub decyzji indywidualnych. Wymagane jest, aby za przyjęciem planu głosowała większość członków - tłumaczy Krzysztof Świercz z magistratu.

  Przypomnijmy, że w ubiegłym roku miasto na finansowanie klubu przekazało ponad 6 mln zł, a w tym roku już 3 mln zł. Oprócz tego, jeszcze w tym roku, Wrocław zamierza podwyższyć kapitał zakładowy spółki - Śląsk Wrocław otrzyma z miejskiej kasy 2 mln zł. To decyzja wrocławskiej rady miejskiej, która opowiedziała się za dokapitalizowaniem Śląska.

  Gmina Wrocław w tym roku pomogła też piłkarskiemu Śląskowi Wrocław, darując spółce ponad 1,7 mln zł długu.

  Analizując dane finansowe spółki za okres od stycznia do sierpnia 2016 roku, można wyliczyć, że spółka ma już stratę w wysokości ok. 1,4 mln zł. W tym okresie przeznaczyła na same wynagrodzenia ponad 7 mln zł. Jednocześnie uzyskała ok. 1,3 mln zł przychodów z tytułu reklam, promocji i sponsoringu. 1,8 mln zł to przychody z tytułu sprzedanych biletów i karnetów, a 3,3 mln zł wpadło do kasy z tytułu praw do transmisji. Prawie tyle samo wynosiły przychody spółki z „pozostałej działalności operacyjnej”.

  - Śląsk Wrocław ma płynność finansową, czyli posiada pieniądze na koncie. Stratę bądź zysk bilansowy zawsze wylicza się na koniec roku, a nie w trakcie jego trwania. Jak wyjaśnia zarząd spółki, strata bilansowa w ciągu roku nie przesądza o wyniku na koniec roku - tłumaczy Krzysztof Świercz z wrocławskiego magistratu. I dodaje, że „najważniejsza jest płynność finansowa, którą Śląsk posiada”.

  Śląsk ma też problem ze sponsorami. Klubowi ciągle brak sponsora tytularnego na piłkarskich koszulkach. Na trykotach więc wrocławska drużyna promuje World Games - Igrzyska Sportów Nieolimpijskich, które w przyszłym roku zorganizuje Wrocław. Klub podpisał w tej sprawie umowę z miejską spółką World Games. Dzięki temu do klubowej kasy wpłynie niecały milion złotych.

  Czy jest szansa na to, żeby w najbliższym czasie pojawił się nowy sponsor w klubie? Wrocławski magistrat odsyła do prezesa Śląska i dyrektora marketingu, twierdząc, że „są prowadzone w imieniu klubu rozmowy z reklamodawcami”. Konkretów jednak brak.

  Sytuacja w Śląsku mocno niepokoi opozycję. - Klub działa na podstawie prowizorium budżetowego, to kojarzy mi się raczej z wielką prowizorką. Urzędnicy usprawiedliwiają się, że plan nie został już uchwalony, kiedy to gmina Wrocław była mniejszościowym udziałowcem. Pojawia się jednak pytanie, co zrobili przedstawiciele Rafała Dutkiewicza w radzie nadzorczej, żeby tę sytuację naprawić? Poza tym od prawie pół roku to Wrocław w pełni odpowiada za klub. Obecna sytuacja jest mocno niepokojąca, ponieważ dotyczy pieniędzy wrocławian, a wciąż nie wiemy, jak wielki będzie to wydatek - komentuje Marcin Krzyżanowski, szef klubu PiS we wrocławskiej radzie.

  Nieoficjalnie w ratuszu mówią, że są poważni inwestorzy, którzy interesują się Śląskiem Wrocław i klub zostanie w końcu sprzedany. Przekonują jednak, że pospieszna sprzedaż Śląska byłaby błędem. Priorytetem jest wzmocnienie klubu sportowo, organizacyjnie i finansowo.

  Temu mają służyć decyzje wrocławskiego magistratu. Ostatnio zdecydowano, że Paweł Żelem nie będzie już prezesem Śląska Wrocław. Do rady nadzorczej wszedł mec. Jacek Masiota, a skład rady ograniczono do trzech osób.

  Czytaj także

   Komentarze (94)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taka będzie przyszłość Śląska:

   Janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Dalej będzie ciągnąć kasę od miasta, a miasto od nas. Jeszcze droższe śmieci, jeszcze droższa woda, jeszcze więcej bezzwrotnych pożyczek. A, i dalej będą zbierać baty w lidze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten klub to bankrut bez przyszłosci

   Koń. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Rozwiązać i przegonić do uczciwej pracy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przyszłość ŚLĄSKA

   Jarema 57 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   Gazeta Wrocławska jest patronem medialnym ŚLĄSKA, a red. M.Galdawa, nie znając rzeczywistości, wypisuje same kłamstwa o naszym KLUBIE.
   Jako sympatyk wrocławskiego sportu, czytelnik GW, (mając...rozwiń całość

   Gazeta Wrocławska jest patronem medialnym ŚLĄSKA, a red. M.Galdawa, nie znając rzeczywistości, wypisuje same kłamstwa o naszym KLUBIE.
   Jako sympatyk wrocławskiego sportu, czytelnik GW, (mając wiedzę w tej kwestii) uważam, że ostatni artykuł tej pani to zwykłe DZIENNIKARSKIE ŚWIŃSTWO, za które Redakcja powinno przeprosić i sprostować te bzdury, zaś pani Galdawie zakazać pisania o wrocławskim sporcie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jarema57?

   ?? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   palisz coś? może jakieś konkrety? doisz kasę z mojej kieszeni? doisz. Czego chcesz? Ja nie daję zgody na finansowanie kopaczy z moich pieniedzy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak będzie lepiej dla wszystkich

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   Pani Malwina niech napisze jakiś artykuł o kierowcach, albo o kuchennych rewolucjach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gazeta Wrocłąwska pisze nieprawdę!

   wroclove (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Tu stanowisko klubu dotyczące artykułu: http://slaskwroclaw.pl/strona/aktualnosci/komunikat-12840248

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WYWALIĆ ZARZĄD .......

   czechna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   WIDAĆ, ŻE SOBIE NIE RADZI. NA CO CZEKAMY ? ONI PIENIĄDZE MOGĄ BRAĆ W NIESKOŃCZONOŚĆ.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciepłe posadki dla znajomych Rachwałka

   shrek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Klub stał się miejscem dorabiania kasiory przez magistrackich misiów. Patalas jest najlepszym przykładem tzw. psa ogrodnika. Dwa super etaty a odpowiedzialności zero. Roczna niemoc świadczy o...rozwiń całość

   Klub stał się miejscem dorabiania kasiory przez magistrackich misiów. Patalas jest najlepszym przykładem tzw. psa ogrodnika. Dwa super etaty a odpowiedzialności zero. Roczna niemoc świadczy o fachowości prezesów w tym byłego, który nadal jest w klubie. Zwolnili go a on nadal pracuje. Tragifarsa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kłamstwa i niekompetencja

   achilles (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   http://slaskwroclaw.pl/strona/aktualnosci/komunikat-12840248

   sprostowanie i komentarz śląska do tego steku bzdur, niech ta kobita bez kompetencji zajmie się zmywaniem garów i rodzeniem dzieci bo...rozwiń całość

   http://slaskwroclaw.pl/strona/aktualnosci/komunikat-12840248

   sprostowanie i komentarz śląska do tego steku bzdur, niech ta kobita bez kompetencji zajmie się zmywaniem garów i rodzeniem dzieci bo jak widać to nie jej dziedzina. Obrażać to My a nie Nas !zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obrażać to My a nie Nas !

   :( (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   no własnie, to cali Wy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zawisza

   labeo7

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Polecam zobaczyć film o niedawnym ekstraligowcu, zdobywcy Pucharu Polski...rozwiń całość

   Polecam zobaczyć film o niedawnym ekstraligowcu, zdobywcy Pucharu Polski
   bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/10,88273,20957130,co-dalej-z-wks-zawisza-s-a-miasto-chce-likwidacji-wideo.html?bo=1#BoxLokBydLink
   władze Bydgoszczy doszły do po kilku latach do właściwych wniosków związanych z finansowaniem klubów sportowych - późno, ale u nas cały czas nic się nie zmienia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obnizyc

   wynagrodzenie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   pseldo-organizatorom,pseldo-dzialaczom,pseldo-wlascicielom i budrzet bedzie sie zgadzal.Slask jest jedynym klubem w ekstraklasie ktory nie ma tytularnego powaznego sponsora od przeszlo 2 lat.A...rozwiń całość

   pseldo-organizatorom,pseldo-dzialaczom,pseldo-wlascicielom i budrzet bedzie sie zgadzal.Slask jest jedynym klubem w ekstraklasie ktory nie ma tytularnego powaznego sponsora od przeszlo 2 lat.A wszyscy odpowiedzialni ZA TEN STAN RZECZY od dwoch lat regularna wyplate biora.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pseldo-dzialaczom

   że co? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   co to znaczy PSELDO?

   Gry On Line - Zagraj Reklama