EURO 2016

  Polska - Niemcy. Starcia na stadionach, ale i w domach

  Polska - Niemcy. Starcia na stadionach, ale i w domach

  Jakub Guder

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Marco i Magda
  1/3
  przejdź do galerii

  Marco i Magda ©fot. archiwum prywatne

  Mecze Polska - Niemcy mają długą, często burzliwą historię. Sprawdziliśmy, jaki mają przebieg, gdy w związku ona jest Polką, a on mówi po niemiecku.
  - Marco oczywiście kibicuje Niemcom, bo tutaj się urodził, ale zawsze próbuje być miły i chwali postępy naszej reprezentacji - śmieje się Magda, która ze swoim mężem jest od dziewięciu lat. Jak mówi - w trakcie meczu oboje są obiektywni, chociaż to ona zdecydowanie bardziej przeżywa boiskowe wydarzenia. - Czasem mam wrażenie, że on jest jednak za naszą reprezentacją. Nie wiem tylko czy to miłość, czy może strach, że przez tydzień nie dostanie obiadu - żartuje Magda.

  Jej mąż ma też włoskie korzenie i - jak twierdzi jego małżonka - to chyba pomaga, w przetrwaniu takiego meczu. - Nie tracę wiary. Niemcy są jednak świetni... Niezależnie od tego, jaki będzie wynik, to przyjmiemy to z godnością i rozwodu nie będzie - stwierdza.


  Magda i Marco nie ukrywają, że od czasu do czasu lubią sobie trochę dogryzać w kontekście ich pochodzenia i krążących, narodowościowych stereotypów. Ona śmiała się z zamiłowania do porządku, a nawet pedantyzmu męża. Wiadomo - „Ordnung muss sein”. On, gdy żona malując ścianę nie zaklei listew, uśmiecha się i stwierdza, że to typowo polska robota, taka prowizorka.

  - Gdy chodzi o trudne tematy, wojny czy stosunki polsko-niemieckie - to jesteśmy zgodni, że młode pokolenia powinny iść naprzód, myśleć o przyszłości i nie obracać się za siebie - mówi Magda.

  Marco tymczasem przyznaje, że o Polkach mówi się iż to zazwyczaj dobre, zadbane żony, które świetnie gotują. Mówi, że jesteśmy rodzinni i chwali naszą otwartość. - Niemcy czasem przynudzają. Gdy pojawiasz się w nowej grupie, to od razu pytają, gdzie pracujesz - w domyśle: ile zarabiasz? - tłumaczy.

  - A jeśli chodzi o polską reprezentację, to jesteście coraz lepsi i fajnie, gdybyście w końcu zdobyli tytuł - uśmiecha się.

  Ania i Christian na co dzień mieszkają nie tak daleko od Wrocławia - w Dreźnie. Mecz oglądać idą do znajomych.

  - Będzie tam mnóstwo innych polsko-niemieckich par i mam nadzieję, że wszyscy będą kibicować Polsce - uśmiecha się Ania, a jej partner dodaje, że będzie cieszył się z każdej bramki, niezależnie od tego, która drużyna ją strzeli.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   List do Pana Boga

   Mario (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Szanowny Panie Boże,
   piszemy do Pana w sprawie dzisiejszego meczu Polaków z Niemcami. Nie wiemy, czy śledzi Pan piłkę, ale dla nas ten mecz to jak dla Pana Wielkanoc i Boże Ciało w jednym....rozwiń całość

   Szanowny Panie Boże,
   piszemy do Pana w sprawie dzisiejszego meczu Polaków z Niemcami. Nie wiemy, czy śledzi Pan piłkę, ale dla nas ten mecz to jak dla Pana Wielkanoc i Boże Ciało w jednym. Niestety, odkąd pamiętamy, mamy nieodparte wrażenie, że od zawsze miał Pan do Niemców słabość. Niemcy dostali Beethovena, my dostaliśmy Piotra Rubika. Kiedy w latach 90-tych niemieccy nastolatkowie zajadali się czekoladą z okienkiem, my suche bułki przegryzaliśmy rozczarowaniem w tubce. A kiedy dziś przeciętny mieszkaniec Hamburga za swoją średnią pensję może polecieć na dwutygodniowe wakacje na Bora Bora, kupić golfa szóstkę i zjeść tyle pistacji, aż mu spierzchną wargi - my za nasze 2100 brutto możemy co najwyżej zapłacić za mieszkanie, kupić miesięczny na autobus i zorganizować sobie wypad na środy z Orange do multikina. Słowem, Niemców zawsze traktował pan jak swojego ulubionego wnuczka, któremu nigdy nie żałował Pan Werther's Original, podczas gdy my byliśmy dla Pana bardziej jak przygłupi parobek ze wsi, który co prawda rozkosznie merda ogonem na widok kostki cukru, ale nie na tyle, żeby dostać pod stołem kawałek kiełbasy. A przecież tak bardzo się staramy. Postawiliśmy Jezusa w Świebodzinie, lewica nie weszła do sejmu i już nawet Nergal nie jest jurorem w The Voice of Poland. Mimo to ciągle mamy wrażenie, że na nasz widok wywraca Pan oczami. Nie chcemy tu niczego sugerować, ale mamy teorię, że Pan po prostu nie lubi Polaków. Tak między nami mówiąc, my za sobą też jakoś niespecjalnie przepadamy, ale przecież było mówione, że kocha Pan wszystkich po równo, więc wydaje nam się, że coś tu jest jednak niehalo. Podsumowując, sądzimy, że dzisiejszy mecz byłby idealną okazją na gest dobrej woli z Pana strony. To nie musi być nic spektakularnego, nikt tu nie mówi, że zaraz Kapustka z przewrotki na 3:0 i Polska mistrzem świata. Ale takie, dajmy na to, 2:1 po wyrównanym meczu byłoby naprawdę okej. Wie Pan co, remis, 2:2 i jesteśmy kwita. Miłym gestem byłaby kontuzja stawu skokowego u Thomasa Mullera, ale to jak już Pan uważa. Jeśli przychyliłby się Pan do naszej prośby, to my z naszej strony możemy obiecać, że już nie będziemy dokuczać Terlikowskiemu i jeszcze dziś wieczorem po uroczystym odśpiewaniu barki wrzucimy Nergala do wulkanu.
   Pozdrowienia dla małżonki.
   Z poważaniem,
   Polacyzwiń

   Euro 2016

   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   awans do 1/8 finału
   możliwy awans do 1/8 finału
   1 Francja Live 3 7 2 1 0 4-1
   2 Szwajcaria Live 3 5 1 2 0 2-1
   3 Albania Live 3 3 1 0 2 1-3
   4 Rumunia Live 3 1 0 1 2 2-4
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   awans do 1/8 finału
   możliwy awans do 1/8 finału
   1 Walia Live 3 6 2 0 1 6-3
   2 Anglia Live 3 5 1 2 0 3-2
   3 Słowacja Live 3 4 1 1 1 3-3
   4 Rosja Live 3 1 0 1 2 2-6
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   awans do 1/8 finału
   możliwy awans do 1/8 finału
   1 Niemcy Live 3 7 2 1 0 3-0
   2 Polska Live 3 7 2 1 0 2-0
   3 Irlandia Północna Live 3 3 1 0 2 2-2
   4 Ukraina Live 3 0 0 0 3 0-5
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   awans do 1/8 finału
   możliwy awans do 1/8 finału
   1 Chorwacja Live 3 7 2 1 0 5-3
   2 Hiszpania Live 3 6 2 0 1 5-2
   3 Turcja Live 3 3 1 0 2 2-4
   4 Czechy Live 3 1 0 1 2 2-5
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   awans do 1/8 finału
   możliwy awans do 1/8 finału
   1 Włochy Live 3 6 2 0 1 3-1
   2 Belgia Live 3 6 2 0 1 4-2
   3 Irlandia Live 3 4 1 1 1 2-4
   4 Szwecja Live 3 1 0 1 2 1-3
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   awans do 1/8 finału
   możliwy awans do 1/8 finału
   1 Węgry Live 3 5 1 2 0 6-4
   2 Islandia Live 3 5 1 2 0 4-3
   3 Portugalia Live 3 3 0 3 0 4-4
   4 Austria Live 3 1 0 1 2 1-4

   Euro 2016 - prosto z Francji

   Wokół mistrzostw

   Gry On Line - Zagraj Reklama