Finał Pucharu Polski. Legia - Lech 1:0. Zwycięstwo Legii...

Finał Pucharu Polski. Legia - Lech 1:0. Zwycięstwo Legii przysłonięte dymem z rac [ZDJĘCIA] [VIDEO]

Lech - Legia 0:1 ©Szymon Starnawski

W poniedziałkowym finale Pucharu Polski Legia Warszawa pokonała - drugi raz z rzędu - Lecha Poznań. Jedyną bramkę spotkania zdobył w 69. minucie Aleksandar Prijović. Wspaniałą atmosferę piłkarskiego święta zepsuli kibice Kolejorza, którzy wielokrotnie przerywali mecz rzucaniem na boisko rac.
    Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania każdy kto w poniedziałek przebywał w Warszawie mógł przekonać się, że z prestiżem rozgrywek o Puchar Polski wszystko jest w porządku. Tysiące kibiców Legii przemaszerowało spod stadionu przy ulicy Łazienkowskiej na PGE Narodowy. Do stolicy przybyła też liczna grupa fanów Kolejorza. Wspaniałe widowisko na trybunach rozpoczęło się zanim sędzia gwizdnął po raz pierwszy. Efektowne oprawy (choć dym z rac unosił się nad stadionem jeszcze dobre kilkanaście minut), głośny doping, na trybunach m.in. prezydent Andrzej Duda, a na boisku dwie najlepsze drużyny poprzedniego sezonu... Dzięki takim finałom 2 maja spokojnie można było ogłosić świętem nie tylko polskiej flagi, ale też piłki nożnej.

FINAŁ PUCHARU POLSKI | LEGIA - LECH. KIBICE NA STADIONIE NARODOWYM [ZDJĘCIA]

Finał Pucharu Polski | Puchar Polski | Legia Warszawa - Lech Poznań

Źródło: gol24.pl/Legia.com/Press Focus/AIP/x-news

Humory kibicom Wojskowych szybko mógł popsuć Szymon Pawłowski. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Arkadiusz Malarz wypiąstkował piłkę wprost pod nogi pomocnika Lecha, ten strzelił jednak w słupek. Legioniści szybko zrewanżowali się uderzeniem Nemanji Nikolicia, świetnie ineterweniował jednak Jasmin Burić. Wymiana ciosów trwała w najlepsze, blisko szczęścia był Marcin Kamiński, który znalazł się w polu karnym rywali po stałym fragmencie gry, ale stoper Lecha odchylił się zbyt mocno i przeniósł piłkę wysoko nad poprzeczką.

Z upływem czasu gra się uspokoiła. Drużyna Stanisława Czerczesowa częściej była przy piłce, Lech też miał jednak swoje momenty i groźnie kontrował. Świetną okazję miał Dawid Kownacki, który od linii środkowej pędził z piłką na bramkę osamotnionego Malarza. Dogonić go mógł tylko nabiegający z boku Michał Pazdan. Obrońca reprezentacji Polski spisał się bardzo dobrze, blokując rywala, który nie zdołał wywalczyć nawet rzutu rożnego. Legioniści tuż przed zakończeniem pierwszej połowy krótko rozegrali rzut wolny. Dwa strzały zablokowali obrońcy, a trzeci Aleksandara Prijovicia poszybował nad bramką.

Po przerwie do niezłej sytuacji znów szybko doszli piłkarze Kolejorza. W polu karnym znalazł się Pawłowski, tym razem w porę zdołał uprzedził go Malarz. Więcej niż na boisko działo się jednak na trybunach. Kolejne piękne oprawy kibiców w Warszawy i Poznania przyćmiły dość niemrawe poczynania piłkarzy na boisku.

Impas przerwała w końcu Legia. Najlpierw lewą stroną urwał się Nikolić, rywale zdołali jednak wybić piłkę na rzut rożny. Ten zakończył się strzałem Ariela Borysiuka zza pola karnego, znów zablokowanym przez obrońców. Po chwili potwierdziło się porzekadło "do trzech razy sztuka". Kolejny korner legioniści rozegrali krótko, piłka trafiła w pole karne, a niezbyt imponujący wcześniej formą Prijović pokonał Buricia strzałem piętą.

Sfrustrowani kibice Lecha dali Janowi Urbanowi czas na przegrupowanie swojej drużyny. Zrobili to jednak w niezbyt elegancki sposób - rzucając na murawę race. Sędzia Marciniak musiał przerwać spotkanie na kilka minut. Wznowiona gra nie trwała długo. Fani obu drużyn znów odpaliły race, a te z poznańskiego sektora znów pofrunęły na boisko. Głusi na apele spikera kibice Kolejorza powtórzyli całą procedurę jeszcze kilka razy. Efekt? 12 minut doliczonego czasu gry. I wytrącenie kibicom z całej Polski argumentów za legalizacją pirotechniki na stadionach.

Rozpaczliwe ataki Lecha w końcówce spotkania nie przyniosły skutku, podobnie jak próby podwyższenia wyniku przez Wojskowych. Z drugiego Pucharu Polski z rzędu (w ubiegłym roku pokonali Kolejorza 2:1) mogli cieszyć się piłkarze Legii. Szkoda tylko, że swoim zachowaniem atmosferę święta w ostatnich minutach popsuli kibice z Poznania...

Lech - Legia 0:1 (0:0). Bramki: Prijović 69; Sędziował: Szymon Marciniak (Płock); Widzów: 48 563; Żółte kartki: Pawłowski - Prijović, Pazdan.

Lech: Burić - Kędziora, Arajuuri, Kamiński, Kadar - Lovrencsics (90. Jóźwiak), Linetty, Trałka, Tetteh, Pawłowski - Kownacki (87. Jevtić). Trener: Jan Urban.

Legia: Malarz - Jędrzejczyk, Lewczuk, Pazdan, Hlousek - Duda (67. Guilherme), Borysiuk, Jodłowiec, Kucharczyk, Prijović (90. Hamalainen) - Nikolić (83. Aleksandrow). Trener: Stanisław Czerczesow.