Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapaśnicy jak wojownicy MMA. Rusza Krajowa Liga Zapaśnicza

Jakub Guder
Józef Tracz (w białej koszulce) korzysta ze swojego nazwiska w słusznej sprawie - chce wyciągnąć zapasy na należne im miejsce. Stąd pomysł Fundacji Akademia Siatkówki i zawodowej ligi zapaśniczej. Drugi z lewej - Julian Kwit
Józef Tracz (w białej koszulce) korzysta ze swojego nazwiska w słusznej sprawie - chce wyciągnąć zapasy na należne im miejsce. Stąd pomysł Fundacji Akademia Siatkówki i zawodowej ligi zapaśniczej. Drugi z lewej - Julian Kwit fot. http://akademia-zapasow.com/
2 listopada ruszy I kolejka Krajowej Ligi Zapaśniczej (KLZ), w której zobaczymy drużynę AZ Supra Brokers Wrocław. Rozgrywki mają być konkurencją dla coraz bardziej popularnych gal sportów walki. Zrobiliśmy rozeznanie no i faktycznie - zapasy w tym wydaniu, mogę wypłynąć na szerokie wody.

Transmisje telewizyjne, profesjonalna oprawa, efektowna rampa oraz ważenie i prezentacja zawodników. Wszystko jak na galach mieszanych sztuk walki. Tak ma wyglądać Zawodowa Liga Zapaśnicza, która startuje z początkiem listopada. Póki co w skromnej sześcio zespołowej obsadzie (AZ Supra Brokers Wrocław, MKS Unia Racibórz, Sobieski/Grunwald Poznań, AZS Warszawa, AKS Piotrków Trybunalski, KS Białogard), ale zainteresowanie projektem jest tak duże, że niemal pewne jest, iż w następnej edycji liga się powiększy.
- Wiele drużyn było zainteresowanych, ale kilka zgłosiło się już po zamknięciu ligi - tłumaczy Józef Tracz, trzykrotny medalista olimpijski w zapasach, założyciel Akademii Zapasów oraz jeden z inicjatorów powstania KLZ. - O nasz projekt pytają już inne europejskie kraje. Być może też powstanie europejska liga. Jednak pomału - najpierw wystartujemy u nas - tłumaczy.

Zawodowa Liga Zapaśnicza została zarejestrowana w Ministerstwie Sportu, chociaż nie była to łatwa sprawa, bo przepisy nie przewidują, by rejestrować ligę dla sportu indywidualnego - a takim są zapasy. Udało się jednak przebrnąć przez te formalności.

ZOBACZ TAKŻE:
Mistrzostwa Polski w zapasach 2016 WYNIKI. Śląsk Wrocław z zapasem medali

W każdym meczu startować będzie po 9 zawodników w drużynie - trzech zapaśników w stylu klasycznym, trzech w wolnym oraz trzy kobiety. AZ Supra Brokers Wrocław opierać się będzie na zawodnikach Śląska Wrocław i WKS-u Śląska-Milicz. Trzeba było też wypożyczyć kilka zapaśniczek, bo we Wrocławiu kobiet się nie szkoli. Tak czujemy, że te wszystkie transfery, wypożyczenia, przedsezonowe roszady - tak jak w piłce nożnej - mogą być dodatkowym smaczkiem ligi. - Dozwolone jest też wypożyczanie zawodników zagranicznych. Trzeba jednak pamiętać, że koszty takiej operacji są duże, bo trzeba takiemu zawodnikowi zapewnić przeloty czy noclegi - tłumaczy Tracz, któremu udało się pozyskać do sponsorowania firmę Supra Brokers. To przedsiębiorstwo kierowane m.in. przez Rafała Holanowskiego - tego samego, który ma udziały w Śląsku Wrocław i współtworzy Wrocławskie Konsorcjum Sportowe. - Cały czas poszukujemy kolejnych partnerów, którzy mogliby nam pomóc. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale też inne usługi - catering, transport itp. - wyjaśnia Tracz.

Kto w tej chwili jest w składzie drużyny KS Supra Brokers Wrocław, której trenerem został Julian Kwit (olimpijczyk z Pekinu)? Kadra nie jest zamknięta, Tracz nadal szuka wzmocnień, ale w tej chwili dla Wrocławia walczyć będą m.in. Michał Tracz, Dawid Kareciński, Dawid Klimek, Łukasz Banak, Ilona Sobczyńska, Weronika Maleszka, Erwin Imberski, Eryk Maj, Krzysztof Sadowik oraz... Damian Janikowski, brązowy medalista IO w Londynie. No właśnie, ale czy na pewno? Janikowski nie kryje, że ciągnie go do MMA. Nie załapał się zresztą na IO do Rio. Ostatnio był w Skopje na 31. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Zapasach, gdzie wywalczył brązowy medal.
- Damian zastanawia się nad swoją przyszłością. Ma nam dać odpowiedź, czy będzie walczył dla nas - mówi Józef Tracz, który przecież doprowadził Janikowskiego do medalu IO.

Mecze rozgrywane będą w Wielofunkcyjnej Hali Sportowej AWF przy al. Paderewskiego 35 we Wrocławiu. Przed pojedynkami będzie oficjalne ważenie, a punktacja podczas walk ma być uproszczona. Wszystko po to, aby przyciągnąć kibiców, dla których atrakcji będzie multum. Wstęp będzie darmowy, chociaż organizatorów można wesprzeć kupując specjalne cegiełki. Dochód z nich zostanie przeznaczony na Fundację Akademia Zapasów założoną przez Tracza.
- Zajmuje się ona szkoleniem dzieci i młodzieży. W tej chwili prowadzimy dwa razy w tygodniu (poniedziałek i czwartek, godz. 17) zajęcia w szkole podstawowej przy ul. Sieradzkiej. Dochód ze sprzedaży cegiełek ma wspomagać rodziców, pokrywać m.in. część kosztów zgrupowań - wyjaśnia sprawca całego zamieszania.

Wrocławianie ligę zainaugurują 2 listopada wyjazdowym meczem w Raciborzu. Tydzień później (9.11) powalczą u siebie z Sobieskim/Grunwaldem Poznań i będzie to mecz transmitowany na żywo przez TVP Sport (wszystkie mecze będzie można też oglądać w internecie). Pierwsza runda potrwa do końca listopada. Runda rewanżowa rozpocznie się 25 stycznia.

PIERWSZA RUNDA

2.11
Warszawa - Białogard
Racibórz - Wrocław
Poznań - Piotrków

9.11
Białogard - Piotrków
Wrocław - Poznań
Warszawa - Racibórz

16.11
Racibórz - Białogard
Poznań - Warszawa
Piotrków - Wrocław

23.11
Białogard - Wrocław
Warszawa - Piotrków
Racibórz - Poznań

30.11
Poznań - Białogard
Piotrków - Racibórz
Wrocław - Warszawa

RUNDA REWANŻOWA

25.01.2017
Białogard - Warszawa
Wrocław - Racibórz
Piotrków - Poznań

1.02
Piotrków - Białogard
Poznań - Wrocław
Racibórz - Warszawa

8.02
Białogard - Racibórz
Warszawa - Poznań
Wrocław - Piotrków

15.02
Wrocław - Białogard
Piotrków - Warszawa
Poznań - Racibórz

22.02
Białogard - Poznań
Racibórz - Piotrków
Warszawa - Wrocław

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska