XXVII Memoriał Marka Petrusewicza: Zapowiada się ciekawy...

  XXVII Memoriał Marka Petrusewicza: Zapowiada się ciekawy weekend

  RB, PW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Marek Petrusewicz (1934-1992)

  Marek Petrusewicz (1934-1992) ©Archiwum wyd. książki

  Minęły 63 lata, odkąd padł pierwszy w historii Polski rekord świata w pływaniu. 18 października 1953 roku 19-letni Marek Petrusewicz przepłynął 100 m stylem klasycznym w minutę i 10,9 sekundy. W sobotę i niedzielę we Wrocławiu odbędzie się XXVII Memoriał tego znakomitego zawodnika.
  Marek Petrusewicz (1934-1992)

  Marek Petrusewicz (1934-1992) ©Archiwum wyd. książki

  Marek Petrusewicz był barwną postacią. Wychowywany bez ojca, już w podstawówce przejawiał złe cechy. Rozrabiał, nie przykładał się do nauki i wagarował. Mogła go czekać nieciekawa przyszłość. Pomogło mu pływanie. Jego pierwszym klubem był wrocławski Zryw, w którym pojawił się w 1947 roku. Później trenował w Stali Pafawag. Dobre wyniki zaowocowały powołaniem do kadry narodowej. Petrusewicz wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach (1952 rok).

  Nie były one udane - rywalizację na 200 m stylem klasycznym zakończył w pierwszej rundzie. Jednak już rok później stał się królem dystansu 100 m żabką. Do hali MZK wówczas przybył tłum ludzi, których zaciekawiła zuchwała próba pobicia najlepszego czasu globu. Po sześciu miesiącach Petrusewicz wyrównał też rekord świata na 200 m, a pod koniec maja 1954 roku poprawił swój wynik na 100 m o 1,1 s.

  W 1986 doznał prawostronnego wylewu. W szpitalu jednak nie tracił dobrego nastroju. Podobno żartował nawet, że wrócił na basen. Jego stan wciąż się pogarszał. Zmarł 3 października 1992 roku.

  W sobotę i niedzielę na pływalni wrocławskiego AWF-u przy al. Paderewskiego 35, pojawi się około 350 zawodników z 45 klubów z całej Polski, by uczcić pamięć tego wybitnego pływaka. Wśród startujących zaprezentują się również uczestnicy z Czech. Smaczku niech doda fakt, że wielu z awizowanych zawodników to rekordziści i medaliści mistrzostw Polski w swoich kategoriach wiekowych.

  Do stolicy regionu przyjedzie również około 30 niepełnosprawnych pływaków, z medalistami igrzysk paraolimpijskich na czele. W sobotę kibice będą mogli również wziąć autograf m.in. od Alicji Tchórz, Aleksandry Urbańczyk, Pawła Juraszka czy Kacpra Klicha - uczestników igrzysk olimpijskich.

  Punktem kulminacyjnym będzie niedzielny bieg memoriałowy na dystansie 100 m stylem klasycznym chłopców. Swoją obecność na zawodach zapowiedział m.in. prezes Polskiego Związku Pływania Paweł Słomiński.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Agnieszka Śnieżek opowiada o reprezentacji Polski i Ślęzie Wrocław


  Harmonogram XXVII Memoriału Marka Petrusewicza. Sobota: Uroczyste otwarcie zawodów (godz. 13.50), pokaz pływania synchronicznego(godz. 14), rozpoczęcie zmagań(godz. 14). Niedziela: Bieg memoriałowy (godz. 9.30), zakończenie zawodów i wręczenie nagród (godz. 13.30). Wstęp wolny.

  ZOBACZ
  SYLWETKA Marka Petrusewicza


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama