XXII Olimpiada Młodzieży - święto sportu na Dolnym Śląsku

  XXII Olimpiada Młodzieży - święto sportu na Dolnym Śląsku

  Wojciech Koerber (mat. prasowe)

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  XXII Olimpiada Młodzieży - święto sportu na Dolnym Śląsku
  1/10
  przejdź do galerii
  XXII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Letnich Dolny Śląsk 2016. Golf to pierwsza z dyscyplin, które rozegrane zostaną na naszym terenie w ramach XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich Dolny Śląsk 2016.
  XXII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Letnich Dolny Śląsk 2016

  Przypomnijmy, że jeszcze w marcu rozdawano na Dolnym Śląsku medale XXII OOM w Sportach Zimowych. – Rzeczywiście, pierwszy raz w historii województwa to my organizujemy obie tegoroczne olimpiady, zimową i letnią. Bez wątpienia jest to zasługą samorządu, który miał chęć i uznał, że warto podjąć wysiłek organizacyjny – mówi nam Arkadiusz Zagrodnik, prezes Dolnośląskiej Federacji Sportu, który w szykowaniu tego imprez zebrał przez lata ogromne doświadczenie. Otóż trzeba wiedzieć, że na Dolnym Śląsku świetnie się również bawili nasi rodacy rozsiani po świecie, przy okazji Światowych Igrzysk Polonijnych, letnich i zimowych.

  A teraz już za nami walka pięcioboistów, którzy medale podzieli między siebie w Elblągu. Klasyfikację województw wygrało Mazowieckie (145,6 pkt) przed Pomorskim (91,8) i Łódzkim (53,8), a trzy najlepsze kluby to w kolejności UKS G-8 Bielany Warszawa (69,8), UKS Dwójka Morena Gdańsk (44,7) i ZKS Drzonków (40,5).

  W piątek w Toruniu rywalizację rozpoczną hokeiści na trawie, a w niedzielę hokeistki (liczymy na dziewczęta z UKS-u Orient Łozina, trenerzy Tadeusz Marzec i Joanna Mika). Z kolei 30 czerwca we Wrocławiu (Toya Golf & Country Club) ruszy walka golfistów. Zatem zaczynamy od konfrontacji na świeżo pachnącej czerwcową porą trawie.

  Poza Dolnym Śląskiem odbędą się także zmagania kolarzy torowych (Pruszków), wioślarzy (Kruszwica) i kajakarzy (Poznań). Gdy chodzi o nasze ośrodki, na przyjęcie uczestników XXII OOM szykuje się w sumie 13 ośrodków: Wrocław (lekka atletyka, strzelectwo, piłka ręczna mężczyzn i wspomniany golf), Głogów i Grębocice (kolarstwo szosowe), Bolesławiec (rugby), Strzegom (jeździectwo – skoki, ujeżdżenie, WKKW), Oborniki Śląskie (siatkówka plażowa kobiet), Milicz (siatkówka plażowa mężczyzn), Leśna (kajakarstwo górskie), Boguszów-Gorce (kolarstwo górskie), Dzierżoniów i Bielawa (piłka nożna), Karpacz (piłka ręczna kobiet), Ząbkowice Śląskie (boks) oraz Nowa Ruda (podnoszenie ciężarów).

  Czy trawka na polu Toya jest już gotowa na naszych olimpijczyków? – Oczywiście. Zresztą gościliśmy już uczestników dorosłych igrzysk olimpijskich, np. żeglarza Mateusza Kusznierewicza – mówi nam Krzysztof Skiba, menedżer obiektu. - Przyjeżdżają też do nas Tomek Iwan, Mariusz Czerkawski, Jurek Dudek, aktorzy Wiktor Zborowski i Robert Rozmus czy członkowie Kabaretu Ani Mru Mru. Głównie walczymy jednak z mitem, że golf to zabawa wyłącznie dla starych i bogatych, czego przykładem m.in. Adrian Meronk, nasz wychowanek, obecnie w TOP-4 Europy. Poza tym w reprezentacji mamy co najmniej czterech naszych wychowanków. Generalnie golf nie jest drogi, za tysiąc złotych można przejść kurs, nauczyć się odbijać i grać, ile się chce – dodaje na zachętę.

  Uroczyste otwarcie XXII OOM 22 lipca (piątek) na pergoli przy wrocławskiej Hali Stulecia, gdzie oprócz namiastki wrażeń sportowych będą też wrażenia artystyczne (występy gwiazd, pokaz fontanny itd.). Będą przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także władze regionu i miasta. Będzie również cały ceremoniał olimpijski z zapaleniem znicza oraz przysięgą zawodników i sędziów. Powitamy wreszcie uczestników imprezy (największe gwiazdy z imienia i nazwiska) oraz przedstawimy dyscypliny z programu przyszłorocznych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games (20-30 lipca), do których szykuje się Wrocław. Ta impreza to, jak wiadomo, przedsionek Igrzysk Olimpijskich. Dla przykładu karate, które widnieje w programie The World Games 2017, niemal na pewno zagości już na igrzyskach w Tokio (2020).

  Innych niespodzianek jeszcze nie ujawniamy. Przypominamy tylko, że w XXII OOM weźmie udział, wraz z trenerami, około 5 tys. osób. Szerzej o imprezie na www.olimpiadamlodziezy.pl.

  A pamiętacie, jak było przed kilkoma miesiącami? W łącznej punktacji XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych triumfowała Małopolska (1864,83), największy kapitał zbijając na desce snowboardowej (625,00) i na narciarskim stoku (302,00). Co ciekawe, punktowała w trzynastu spośród czternastu dyscyplin. Jak do tej pory, na swoim terenie nie zaszczepiła jeszcze tylko curlingu.

  Na drugim miejscu, ale już ze sporą stratą, uplasowało się województwo śląskie (1179,67), równo punktujące w biegach, narciarstwie alpejskim oraz biathlonie. Reprezentanci tego regionu nie zaistnieli tylko w łyżwiarstwie szybkim, short tracku i saneczkarstwie.

  Najniższy stopień podium zajął Dolny Śląsk (1121,59), depcząc po piętach kolegom i koleżankom ze Śląska, mimo że reprezentanci naszego regionu nie punktowali już w aż sześciu dyscyplinach (curling, kombinacja norweska, skoki narciarskie, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, snowboard i short track). Hegemonem okazaliśmy się na biathlonowych trasach (365,17) i torze saneczkowym w Karpaczu (251,25), a w łyżwiarstwie szybkim prześcignęli nas tylko potentaci z województwa łódzkiego (179,67 do 209,00). Kolejne miejsca: 4. Mazowieckie (822,83), 5. Podkarpackie 374,00, 6. Łódzkie 344,00, 7. Podlaskie 313,17, 8. Warmińsko-Mazurskie 244,75.

  Gdy chodzi o klasyfikację klubową, wysoko może nosić głowę prezes KS-u Ski Test Kraków. Jego zawodnicy zwyciężyli z dorobkiem 366,00 pkt. Drugą lokatę wywalczyli nasi - MKS Karkonosze Jelenia Góra (323,92). Trzecia pozycja dla ŁKS-u Juvenia Białystok (285,17), od wielu już lat potentata w short tracku, a czwarta dla BKS-u Wojsko Polskie Kościelisko (247,00), stawiającego na bieganie z karabinami. Dalsze miejscy zajęły: 5. KS Orzeł Elbląg (184,75), 6. KS AZS AWF Wrocław (167,00), 7. Spójnia Warszawa (147,00), 8. AZS Zakopane (134,00) i AZS AWF Katowice (134,00), 10. MKS Cuprum Lubin (131,00).
  By wyczerpać statystyczne obliczenia, dodajmy, że najwięcej medali zdobyły Małopolska – 107 (38-38-31), Dolny Śląsk – 63 (19-23-21), Śląsk – 53 (20-15-18), Mazowsze – 46 (12-15-19), Podlasie – 39 (12-15-12), Łódzkie – 29 (15-9-5) i Warmińsko-Mazurskie – 24 (10-7-7).

  Kto się okaże królem lata?

  >

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama