XXII Olimpiada młodzieży - Dolny Śląsk na piątkę

  XXII Olimpiada młodzieży - Dolny Śląsk na piątkę

  Jakub Guder

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  XXII Olimpiada młodzieży - Dolny Śląsk na piątkę
  1/10
  przejdź do galerii

  ©fot. Paweł Relikowski

  W piątek w hotelu GEM we Wrocławiu podczas krótkiej uroczystości wręczenia wyróżnień oficjalnie zakończona zostanie XXII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Letnich Dolny Śląsk 2016. Organizacyjnie impreza udała się świetnie. Sportowo – też nie najgorzej. Nasz region zrobił to, co do niego należało.
  Dolny Śląsk zajął siódme miejsce w klasyfikacji medalowej, ale w sporcie młodzieżowym patrzy się z większą uwagą na zestawienie punktowe, a tu jesteśmy o dwa miejsca wyżej – na piątej lokacie. Gdy chodzi o kluby, to też są powody do zadowolenia, bo nasz wielosekcyjny Śląsk Wrocław ustąpił tylko bydgoskiemu Zawiszy i Posnanii Poznań.

  XXII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży Dolny Śląsk 2016 - WYNIKI  - Porównując nasze osiągnięcia do wyników sprzed dwóch lat (w 2014 roku gospodarzem OOM był także Dolny Śląsk – przyp. JG), to tylko strzelcy wypadli gorzej – zauważa Arkadiusz Zagrodnik, szef Dolnośląskiej Federacji Sportu (DFS), która to organizacyjnie spinała całą imprezę. Z tym strzelectwem to jest jednak taki problem, że za kilka dyscyplin nie przyznawano punktów, bo było za mało uczestników. Tak było na przykład w Trapie dziewcząt (75 rzutków), gdzie zawodniczki WKS-u zajęły pierwsze, drugie i czwarte miejsce. Startowały jednak tylko cztery strzelczynie. Indywidualnie dolnośląskim multimedalistą został sprinter Damian Sztejkowski (LKS Polkowice) – mistrz na 100 m, wicemistrz na 200 oraz ze sztafetą 4x100 m.

  Olimpiada Młodzieży zawsze jest też wyzwaniem organizacyjnym, bo jakby nie patrzeć wzięło w niej udział ok. 5 tys. sportowców. Wszystkich trzeba zakwaterować, a potem nimi sprawnie kierować na poszczególnych arenach sportowych – odpowiednio je zabezpieczyć, zorganizować profesjonalny pomiar wyników. Tu jednak Dolnośląska Federacja Sportu ma spore doświadczenie, bo od 2010 roku były to już jej piąte igrzyska. Zresztą w tym roku organizowała już zimowa Olimpiadę Młodzieży. - Nie mieliśmy śniegu, a i tak udało nam się wszystko przygotować tak, że rozegrano zawody we wszystkich dyscyplinach – uśmiecha się Zagrodnik.

  Można zapytać – po co to wszystko? Otóż okazuje się, że taka olimpiada to duża korzyść dla regionu. - 380 tys. zł wydaliśmy na zakup różnego rodzaju sprzętu sportowego. Kupiliśmy ring, który potrzebny był do zawodów bokserskich i zostanie teraz w okręgowym związku. Lekkoatleci dostali nowy sprzęt – dyski, oszczepy. Kolejne 180 tys. zł przeznaczyliśmy na poprawę infrastruktury, modernizację obiektów sportowych – wyjaśnia szef DFS.

  Duże doświadczenie Federacji w organizacji olimpiad skutkuje tym, że kolejni gospodarze pytają o wskazówki i rady, jak to wszystko dopiąć. W przyszłym roku imprezę ugości Mazowsze. Jedynym problemem tej imprezy – co przyznają sami organizatorzy – jest jej rozciągłość w czasie. XXII OM trwała od 1 lipca do połowy sierpnia. Czynione są starania, aby wszystkie konkurencje rozegrać w ciągu miesiąca, by nabrało to jeszcze bardziej olimpijskiego ducha. Niewykluczone, że w 2017 roku już tak będzie, bo poszczególne związki sportowe dostały już pismo, że mają 30 dni w których muszą zaplanować swoją rywalizację.
  Zawsze padają też pytania, dlaczego część imprez rozgrywanych jest poza regionem, skoro to Dolny Śląsk jest gospodarzem. Odpowiedź jest prosta: nie jest przecież tak, że każde województwo ma wioślarski tor, czy kolarski welodrom, dlatego nie należy utyskiwać na to, że wioślarze ścigali się na poznańskiej Malcie, a kolarze torowi w Pruszkowie. Ta współpraca układa się dobrze, a młodzi sportowy korzystają na tym startując na świetnych obiektach. Za parę lat – mamy nadzieję – odwdzięczą się olimpijskimi krążkami.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama