TWG 2017: Polscy futboliści postraszyli USA, ale brązu nie ma

Michał Rygiel
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Paweł Relikowski
Reprezentacja Polski w futbolu amerykańskim przegrała w meczu o brązowy medal ze Stanami Zjednoczonymi 7:14. Polacy zaprezentowali się jednak znacznie lepiej niż w półfinale z Francją i mogą mówić o niedosycie. Było naprawdę blisko.

Polacy zaczęli spotkanie z podobnym nastawieniem, co półfinał przeciwko Francji. Twarda i nieustępliwa gra w obronie sprawiała, że Amerykanie nie byli w stanie z łatwością zdobywać kolejnych jardów. Złożona na szybko kadra USA miała spore problemy ze zgraniem i zwłaszcza w ofensywie miała problemy z podejmowaniem odpowiednich decyzji.

W ataku Polaków do boju prowadził rozgrywający Karol Żak. Zdecydowanie lepiej niż przeciwko Francji zaprezentowała się linia ofensywna, dzięki czemu Żak miał więcej czasu na podejmowanie decyzji. Stabilność tej formacji pomagała również Adamowi Skakowskiemu, którego akcje biegowe nie raz i nie dwa dawały Polsce kolejne próby na zdobycie przyłożenia.

Po obu stronach brakowało jednak konkretów - Amerykanie dwukrotnie próbowali kopnięcia piłki, które dałyby im trzy punkty, jednak świetna defensywa Polski udaremniała te próby. Zanosiło się na remis do przerwy, lecz jeszcze przed nią impas został przełamany przez drużynę gości.

Na 55 sekund przed końcem drugiej kwarty rozgrywający USA Dustin Willingham podaniem swojego skrzydłowego Tyrella Blanksa i po podwyższeniu było 7:0. Polacy próbowali odpowiedzieć, ale Patryk Matkowski złapał podanie za polem punktowym.

Druga połowa to kontynuacja wydarzeń z pierwszej, z jedną drobną różnicą. „Biało-czerwoni" zaczęli grać efektywniej w ataku i wreszcie zostali wynagrodzeni. Przyłożenie po podaniu Żaka zdobył Adam Nelip i znów mieliśmy remis.

Ostatnia odsłona to zacięta walka o każdy jard. Polacy przez pięć minut dzielnie powstrzymywali USA, lecz wtedy Mario Brown po 11-jardowym podaniu Willinghama wbiegł w pole punktowe. Próba powrotu i wyrównania stanu spotkania przez naszych reprezentantów zakończyła się niepowodzeniem. Dogrywka była naprawdę blisko...

Polska - USA 7:14 (0:0, 0:7, 7:0, 0:7)
Przyłożenia: Adam Nelip - Tyrell Blanks, Mario Brown