Squash. Wrocławianin na podium Libet Hasta La Vista Open 2016 (ZDJĘCIA)

WoKer
Rafał Rykowski (z lewej) w czasie meczu przeciw Wojciechowi Nowiszowi.
Szkot Chris Shinnie i Magdalena Kamińska wygrali wrocławski turniej Libet Hasta La Vista Open 2016, eliminację mistrzostw Polski w squashu, który będzie jedną z wizytówek przyszłorocznych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich - World Games.

W rozgrywkach wzięło udział 56 najlepszych zawodników i 32 najlepsze zawodniczki w kraju według rankingu Polskiej Federacji Squasha (PFS). Zatem turniej był wyjątkowo mocno obsadzony, a i miejsce nie byle jakie - wrocławski klub Hasta La Vista, czyli - nie wszyscy mają świadomość - największy squashowy obiekt na świecie.

Bezkonkurencyjny w kategorii open okazał się Chris Shinnie, który w finale pokonał aktualnego mistrza Polski, Mateusza Kotrę. Szkot wygrał już czwarty turniej w bieżącym sezonie. - Polska to prawdopodobnie najlepsze miejsce na świecie, w którym można obecnie zajmować się squashem – stwierdził Shinnie. Kurtuazja? - Nie przesadzam, to naprawdę niesamowite, co się dzieje w polskim squashu. Nie sądzę, żeby jakieś inne państwo mogło się z wami porównywać – dodał, dolewając miodu na serce.

Miłą niespodziankę swoim kibicom sprawił wrocławianin Rafał Rykowski, który po trzech latach przerwy ponownie stanął na podium turnieju kategorii A. W meczu o brąz pokonał on Adama Pełczyńskiego, który wcześniej sprawił największą niespodziankę rozgrywek, eliminując lidera rankingu PFS, Przemysława Atrasa.

W turnieju damskim, również ku uciesze wrocławskich kibiców, z dużą przewagą wygrała Magdalena Kamińska. Dla niepokonanej od ponad dwóch lat mistrzyni Polski to już dziesiąty wygrany turniej kategorii A z kolei. Drugie miejsce zajęła Dominika Witkowska, a trzecie Natalia Ryfa.

Turniej cieszył się sporym zainteresowaniem, finały w klubie Hasta La Vista (za rok zostaną tu rozegrane mecze w ramach World Games 2017) oglądało na żywo ponad 200 osób.

WYNIKI

Finał kategorii Open:
Chris Shinnie 3:0 Mateusz Kotra (38 min.)

Mecz o 3. miejsce kategorii Open:
Rafał Rykowski 3:1 Adam Pełczyński (41 min.)

Finał kategorii damskiej:
Magda Kamińska 3:0 Dominika Witkowska (26 min.)

Mecz o 3. miejsce kategorii damskiej:
Natalia Ryfa 3:1 Paulina Krzywicka (25 min.)

* Squash to sport rakietkowy, przypominający grę w tenisa ziemnego w zamkniętym pokoju. Zamiast przebijanie przez siatkę, uderza się w ścianę frontową. Piłka odbijana przez zamkniętych „w klatce” zawodników może osiągać prędkości do 250 km/h. W Polsce w squasha gra 130 tysięcy osób. Pierwszy kort stanął w naszym kraju w 1976 roku.

Klub squasha Hasta La Vista posiada 32 korty (najwięcej na świecie).