Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi Spartanie na czele silnie obsadzonej grupy w DMPJ

Dawid Foltyniewicz
Oskar Bober w barwach Motoru Lublin występuje w roli gościa
Oskar Bober w barwach Motoru Lublin występuje w roli gościa Maciej Kaczanowski
Juniorzy Betardu Sparty za sprawą zwycięstwa w opolskim turnieju Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów przewodzą swojej grupie

„Spartan” w DMPJ reprezentują Damian Dróżdż, wypożyczony do Naturalnej Medycyny PSŻ-u Poznań Przemysław Liszka oraz Oskar Bober. W trzecim turnieju obecnego sezonu najlepiej spisał się ten ostatni. W czterech startach przywiózł komplet 12 punktów. Na koncie Dróżdża znalazło się dziewięć oczek i bonus, natomiast Liszki - pięć z bonusem. Wrocławscy juniorzy prezentują najrówniejszą formę ze wszystkich zespołów występujących w grupie C. Na torze w Lesznie żużlowcy Betardu Sparty zajęli trzecie miejsce, w turnieju na domowym obiekcie Cash Broker Stali Gorzów wraz z gospodarzami uplasowali się ex aequo na drugiej pozycji, a opolską rundę zakończyli zwycięstwem, dzięki czemu objęli prowadzenie w tabeli.

Przed sezonem 2017 Polski Związek Motorowy zdecydował, że DMPJ zastąpią Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski. W rozgrywkach rywalizują 23 juniorskie drużyny klubów zgłoszonych do Polskiej Ligi Żużlowej (w tym łotewski Lokomotiv Daugavpils - przyp. red.), które zostały podzielone na jedną siedmio- i dwie ośmiozespołowe grupy.

Władze PZM-u tłumaczą, że reorganizacja rozgrywek została zaplanowana z myślą o rozwoju polskich młodzieżowców. Najlepsze ekipy wezmą w tym roku udział w 23 rundach. Eliminacje rozegrane zostaną w siedmiu lub ośmiu rundach (zależnie od liczby drużyn w danej grupie). Część półfinałowa składa się natomiast z 14 turniejów. Duża liczba zawodów zapewnia juniorom więcej okazji do ścigania niż w ostatnich latach. Zmiana formatu zawodów sprzyja zwłaszcza takim żużlowcom jak Bober, którzy w tej chwili nie mogą liczyć na miejsce w pierwszym składzie swojego zespołu (m.in. dlatego 20-latek podpisał kontrakt z Motorem Lublin, gdzie może liczyć na regularne starty - przyp. red.).

Drugą stroną medalu jest fakt, że niektóre drużyny z niższych lig nie zawsze mają w swojej kadrze młodzieżowców, którzy prezentowaliby poziom, na którym mogliby rywalizować z resztą stawki. Według regulaminu DMPJ każdy zespół powinien składać się z trzech zawodników i jednego rezerwowego. Ostatecznie ekipom pozwala się jeździć w trzyosobowych zestawieniach. Niektóre kluby wciąż mają jednak problem, by skompletować skład, tak jak chociażby drugoligowy Kolejarz Rawicz. „Niedźwiadki” w dwóch pierwszych rundach reprezentowali jedynie Marek Lutowicz i Miłosz Wypior i choć otrzymali zgodę na rywalizację na torze, ich drużyna nie była klasyfikowana.

Po rozegraniu ledwie kilku turniejów wyraźnie widać, że juniorzy trenujący na co dzień w klubach PGE Ekstraligi mają dużą przewagę nad swoimi kolegami po fachu z niższych lig. Wyjątek stanowią jedynie młodzieżowcy ROW-u Rybnik - jedynego zespołu z najwyższej klasy w Polsce w grupie A - który zajmuje czwarte miejsce. W grupach B (Get Well Toruń, GKM Grudziądz i Włókniarz Częstochowa) i C (Betard Sparta, Falubaz Zielona Góra, Unia Leszno, Stal Gorzów) pierwsze pozycje okupują ekstraligowe zespoły.

Program IV rundy DMPJ (31.05):

Tarnów (godz. 17, grupa A), Gniezno (g. 17, grupa B), Ostrów Wielkopolski (g. 16.30, grupa C).

1. Sparta Wrocław 3 14,5 +71

2. Falubaz Zielona Góra 3 13 +65

3. Unia Leszno 3 11 +51

4. Stal Gorzów 3 9,5 +50

5. Kolejarz Opole 3 6,5 +40

6. Orzeł Łódź 3 4,5 +32

7. Ostrowia Ostrów 3 4 +36

8. Kolejarz Rawicz 3 0 +10

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska