Kolarstwo: Słowak Peter Sagan obronił tytuł mistrza świata

Polska

Polska

Peter Sagan obronił w Katarze tytuł mistrza świata

Peter Sagan obronił w Katarze tytuł mistrza świata ©Gregory Bull

Peter Sagan jest pierwszym mistrzem świata od 2006 r., który obronił tytuł na imprezie w następnym roku. Na podium oprócz Słowaka zameldowali się sami byli posiadacze tęczowej koszulki: Mark Cavendish i Tom Boonen

Peter Sagan to kolarz, którego nie obowiązuje tzw. „klątwa tęczowej koszulki”. O ile sezon 2015 miał dobry, to ten, który właśnie się kończy - świetny. Słowak wygrał m.in. swój pierwszy w karierze monument - Dookoła Flandrii, zdobył tytuł mistrza Europy, a wszystko zwieńczył złotem na mistrzostwach świata - łącznie w tym roku zwyciężał 14 razy. I przeszedł do historii -jest bowiem szóstym zawodnikiem, który zdołał obronić tęczową koszulkę. Ostatni raz udało się to Włochowi Paolo Bettiniemu w 2007 r.

Mistrzowski wyścig w Katarze był długi (257,5 km), toczony w potwornym upale i bardzo wyczerpujący: kolarze, którzy rezygnowali z dalszej jazdy, padali wyczerpani na asfalt.

Przyczyniło się też do tego bardzo wysokie tempo narzucone przez reprezentację Belgów. To oni wykorzystali boczny wiatr na pustyni, depnęli mocniej i peleton porwał się na strzępy tworząc tzw. wachlarze. Belgowie, mistrzowie jazdy na rancie, mieli w tej grupie aż sześciu przedstawicieli.

Niestety do czołówki nie załapał się żaden z Polaków. Jedynie Maciej Bodnar był w grupie pościgowej, której ton nadawali m.in. Niemcy, którzy mieli w składzie aż trzech zawodników mogących powalczyć o medal. Dla nich ten wyścig był jednak totalną porażką: pierwsza grupa zwiększała przewagę już na ulicach Dohy, a ostatecznie niemieccy supersprinterzy: John Degenkolb i Marcel Kittel zeszli z trasy pokonani przez upał.

Innych ściągali z trasy sędziowie. Wyścig -poza wyjazdem na pustynię -toczony był na 15-kilometrowej rundzie, więc ze względów bezpieczeństwa sędziowie usuwali z trasy grupy, które miały po kilkanaście minut straty. Jedyny Polakiem, który ukończył zmagania został Maciej Bodnar (40. miejsce). Upał i decyzje sędziów spowodowały, że do mety dojechało w Katarze zaledwie 53 zawodników.