5 czerwonych kartek w sparingu Zagłębia z Dinamem Zagrzeb (film)

Przebywający na obozie w Turcji piłkarze KGHM Zagłębia Lubin przegrali 1:3 z chorwackim Dinamem Zagrzeb. Choć był to tylko mecz towarzyski, to sędzia nie zdołał zapanować nad jego temperaturą i pokazał aż pięć czerwonych kartek. Trzy z nich obejrzeli lubinianie.

Wszystko co najgorsze w tym spotkaniu zaczęło się w 22 min. Wtedy to Sebastian Madera został uderzony przez jednego z rywali, który uważał, że gracz Zagłębia go sfaulował (na poniższym nagraniu nie widać żadnej złośliwości ze strony stopera "Miedziowych"). Do krewkiego Armina Hodžicia szybko dopadł Jakub Tosik i sprowadził go do parteru. Po chwili obaj piłkarze zobaczyli po czerwonym kartoniku.

Niedługo potem - w 30 min - doszło do kolejnej przepychanki. Po bardzo chamskim faulu Petara Stojanovicia na Janie Vlasko z odsieczą rodakowi ruszył Lubomir Guldan. Słowak uderzył w twarz Stojanovicia i wyleciał z boiska. Lubinianie nie grali jednak zbyt długo w osłabieniu, bowiem już osiem minut później drugi żółty kartonik zarobił pomocnik Dinama Nikola Moro.

Pierwsza bramka padła dopiero w 43 min. Sytuacji sam na sam z Konradem Forencem nie zmarnował Dani Olmo.

W przerwie obaj trenerzy doszli do wniosku, że na drugą połowę znów wystawią po jedenastu graczy. Chorwaci podwyższyli swoje prowadzenie już w pierwszej groźnej akcji tej części gry. Dośrodkowanie z prawej strony zamknął na długim słupku Mario Šitum i na tablicy świetlnej Regnum Carya Golf & Spa Resort w Belek pojawił się wynik 2:0.

W 52 min sytuacja drużyny z Dolnego Śląska stała się jeszcze trudniejsza, bo Madera dał się łatwo sprowokować rywalowi i uderzył go pięścią w plecy, za dostał drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę.

Grając w dziesięciu na jedenastu "Miedziowi" zdołali strzelić gola kontaktowego. W 83 min z rzutu karnego - podyktowanego za zagranie ręką - nie pomylił się wracający do wysokiej formy Filip Starzyński. Mistrzowie Chorwacji odpowiedzieli jednak bardzo szybko, bo już w 84 min dwubramkowe prowadzenie przywrócił im Domagoj Pavičicić.

- Po dzisiejszym spotkaniu będziemy wnikliwiej przyglądali się aspektowi mentalnemu i fizycznemu, niż techniczno-taktycznemu. Za nami mecz, który od czasu do czasu zdarza się w Turcji. Sparing miał może trochę podwyższone napięcie, aczkolwiek nie uważamy, że wydarzenia całkowicie wymknęły się spod kontroli. Sędzia podejmował różne decyzje w stosunku do spornych sytuacji. Zagraliśmy z dobrym rywalem, szkoda tych wielu minut, w których graliśmy w niepełnych składach, bo mieliśmy okazję sprawdzić się z doświadczonym na europejskich boiskach zespołem. Żałujemy, bo chcieliśmy ocenić spotkanie pod kątem techniczno-taktycznym, a jest to utrudnione - powiedział po ostatnim gwizdku II trener lubinian Łukasz Smolarow.

W 34 min na boisku w barwach Zagłębia pojawił się 17-letni pomocnik ROW-u 1964 Rybnik Bartosz Slisz. Reprezentant Polski do lat 18 przebywa z drużyną Piotra Stokowca od początku zgrupowania w Turcji i jeśli zaprezentuje się dobrze, to najprawdopodobniej po powrocie do Polski podpisze w Lubinie kontrakt.

Kolejny mecz kontrolny piłkarze Zagłębia rozegrają w niedzielę. Ich rywalem będzie mistrz Mołdawii FC Milsami Orhei.

Zagłębie Lubin - GNK Dinamo Zagrzeb 1:3
Bramki: Starzyński 83-k. Olmo 43, Šitum 49, Pavičić 84.

Zagłębie: Forenc - Siemaszko (60. Todorovski), Madera (53. Jończy), Guldan (46. Oko), Jakub (46. Żyra, 60. Jach) - Janus (60. Woźniak), Rakowski (60. Mucha), Piątek (60. Kubicki), Żyra (34. Slisz, 60. Starzyński), Vlasko (60. Janoszka) - Buksa (60. Nešpor).
Dinamo: Livaković (46. Zagorac) - Stojanović (46. Mățel), Sigali (46. Lešković), Perić (46. Schildenfeld), Sosa (46. Pivarić) - Olmo (46. Fiolić), Moro (42. Knežević), Gojak, Machado (46. Antolić), Corić (46. Šitum) - Hodžić (46. Pavičić).

Materiał oryginalny: 5 czerwonych kartek w sparingu Zagłębia z Dinamem Zagrzeb (film) - Gazeta Wrocławska