Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sortownia śmieci w centrum Wrocławia? Prezydent Jacek Sutryk wydał zgodę na przetwórstwo odpadów z tworzyw sztucznych

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Zdjęcie ilustracyjne / Pixabay
Budowę sortowni śmieci w centrum Wrocławia ogłosił przewodniczący rady osiedla Kowale Marek Żuk, podkreślając przy tym, że jest to dowód na głupotę władz miasta, cytując decyzję prezydenta Jacka Sutryka, który stwierdził, że nie trzeba badać oddziaływania na środowisko działalności firmy zajmującej się "przetwórstwem odpadów z tworzyw sztucznych” przy ul. Monopolowej. Sprawdziliśmy, czym zajmuje się firma, dla której została wydana decyzja.

To, co w urzędniczych dokumentach jest nazwane "przetwórstwem odpadów z tworzyw sztucznych", to w rzeczywistości mielenie plastiku. Właściciel przedsiębiorstwa Hapis Bogdan Skrobański zapewnia, że jest to bardzo nieuciążliwa działalność, a o jej małej skali świadczy nawet to, że w firmie pracuje on sam oraz tylko jeden pracownik.

Kupuję w fabryce czyste poprodukcyjne odpady plastikowe i przetwarzam je w granulat, który następnie sprzedaję ludziom, którzy mają wtryskarki. Tam nie ma żadnej myjki, bo kupuję czyste odpady, nie ma też hałd, bo nie zajmuję się składowaniem, nie ma też żadnych rzeczy do utylizacji. Jak kupię tonę plastiku, to ma ona objętość busa, a po przemieleniu wyjeżdża z tego pół worka "big bag" granulatu - tłumaczy Bogdan Sobański, właściciel firmy Hapis.

Do tej działalności przeznaczony jest istniejący na należącej do spółki Supra Agrochemia budynek, do którego dojechać można ul. Monopolową. Po zjechaniu z mostów Chrobrego skręcenie w prawo prowadzi do osiedla Olimpia Port, a w lewo, jadąc pomiędzy kanałem żeglugowym Odry i fabryką Volvo, można dostać się właśnie do hali przetwarzającej plastik.

Wniosek o wydanie zgody na tę działalność Sobański złożył w kwietniu 2020 roku, później go uzupełniał. Pod koniec grudnia miasto wydało zgodę. Jest w niej wskazane, że firma może prowadzić działalność jednozmianowo przez 7 godzin dziennie przedziale od godz. 6 do godz. 22 i wyłącznie od poniedziałku do piątku. Transport odpadów możliwy jest jednym samochodem o ładowności powyżej 3,5 tony i dwoma o ładowności poniżej 3,5 tony dziennie. Segregowanie plastiku ma na celu sprawdzeniem czy w przywożonych odpadach nie ma np. fragmentów kartonów czy etykiet. Mielenie plastiku w młynko-kruszarce może odbywać się przy zamkniętych drzwiach hali. Po zmieleniu produkt będzie trafiał do wytłaczarki, która zrobi z niego granulat nadający się do użycia we wtryskarkach. Przed wywiezieniem granulat może być magazynowany w workach typu big bag.

Hapis ma zgodę na przerobienie rocznie maksymalnie 945 ton plastiku rocznie. W decyzji napisano, że działalność nie jest szkodliwa dla zdrowia ludzi i nie powoduje szkodliwych emisji, a prawdopodobieństwo negatywnego oddziaływania na środowisko określono jako niskie.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska