Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd wzięła się nazwa ulicy Mulickiej na Psim Polu?

Marcin Walków
ulica Mulicka (Mulitzestrasse) w 1918 roku
ulica Mulicka (Mulitzestrasse) w 1918 roku Wratislaviae Amici, 1918 r.
- Skąd wzięła się nazwa ulicy Mulickiej na Psim Polu? - pyta Ewa, nasza Czytelniczka.

Odpowiedzi szukał reporter, Marcin Walków:

- Dwa lata temu sam się nad tym zastanawiałem. Ale do jej źródła nie dotarłem. Czy to od nazwy wsi? Nie wiem - mówi Robert Drapała, przewodniczący zarządu osiedla Psie Pole-Zawidawie.

Mogłoby się wydawać, że to słuszny trop, bo pobliskie ulice - Kiełczowska i Gorlicka, właśnie taki rodowód mają. Ich nazwy pochodzą od Kiełczowa i Görlitz (niem. Görlitzerstrasse). W przypadku ulicy Mulickiej jest jednak zupełnie inaczej.

W przedwojennym Breslau nosiła ona nazwę Mulitzestrasse. Nadano ją na cześć Gottfrieda Mulitze, mistrza rzemiosł budowlanych, który przy niej mieszkał. Zmarł w 1917 roku.

Potwierdza to autor niemiecko-polskiego spisu ulic Wrocławia. - To prawdopodobnie jedyna ulica w naszym mieście, której dzisiejsza nazwa nic nie oznacza. Została błędnie przetłumaczona - twierdzi prof. dr hab. Tomasz Kruszewski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Podaje podobny przykład - dzisiejszej ulicy Pięknej. W Breslau nosiła nazwę Schönstrasse. Jej patronem był Heinrich Theodor von Schön, pruski minister i nadprezydent prowincji śląskiej.

- Tam jednak ten zabieg się udał, bo słowo "piękna" wszyscy znamy. Ale "mulicka"? Może gdzieś na mapie Polski jest miejscowość Mulice - dodaje prof. Kruszewski. Również od nazwiska wywodzi się nazwa dzisiejszej ulicy Drukarskiej. Kiedyś była to Gutenbergstrasse.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska