Siatkówka: Polki po fatalnej grze pożegnały się z ME

Paweł Witkowski
Po fazie grupowej 27. mistrzostw Europy w Serbii i we Włoszech polskie siatkarki nie przegrały nawet seta. Za to w ćwierćfinale z Serbkami straciły ich aż trzy. Ekipa z Bałkanów pokonała biało-czerwone 3:0 i to ona zagra w jutrzejszym półfinale z Turcją.

Początek meczu nie dawał pozytywnych rokowań polskiej reprezentacji. W pierwszej akcji Serbki dwukrotnie nie pozwoliły przedrzeć się przez blok liderce biało-czerwonych Katarzynie Skowrońskiej-Dolacie. Potem Jovana Brakocević i spółka nękały przeciwniczki silną zagrywką. Gospodyniom wychodziło wszystko, Polkom - niewiele. W dwóch pierwszych setach podopieczne Alojzego Świderka straciły aż 17 punktów po własnych błędach, Serbki tylko 8. To duża różnica jak na 47 minut gry.

Ostatnia partia wyglądała zupełnie inaczej. Biało-czerwone wreszcie postawiły się rywalkom. W pierwszej szóstce wyszła Jaszewska i to jej serwisy sprawiały najwięcej problemów gospodyniom. W tej partii Polki miały nawet dwie piłki setowe, jednak nie wytrzymały presji i przegrały do 24. Mecz zakończył blok na Skowrońskiej, która została MVP meczu.

Ta porażka przekreśliła udział Polek w Pucharze Świata, w którym można wywalczyć przepustkę na IO - pozostały im jedynie turnieje kwalifikacyjne.

Polska - Serbia 0:3 (14:25, 20:25, 24:26)
Polska: Radecka 3, Kosek 9, Okuniewska 5, Skowrońska-Dolata 21, Kaczorowska 3, Bednarek-Kasza 2, Maj (libero) oraz Kwiatkowska 1, Wołosz, Jaszewska 5, Podolec 1.
Serbia: Nikolić 5, Rasić 14, Brakocević 10, Molnar 6, Krsmanović 13, Ognjenović 7, Cebić (libero) oraz Vesović.

Niemcy - Czechy 3:0 (25:18, 25:20, 25:17)
Wcześniejsze ćwierćfinałowe mecze: Włochy - Holandia 3:1, Rosja - Turcja 0:3.
Półfinały. Sobota: Niemcy - Włochy, Serbia - Turcja.