Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Miękinia - miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie!

Artykuł sponsorowany

Gmina Miękinia należy do najatrakcyjniejszych regionów Dolnego Śląska. Bogata przeszłość historyczna i piękno nadodrzańskiej przyrody łączy się tutaj z nowoczesną koncepcją zarządzania gminą, której istotą jest konsekwentnie realizowana strategia Gminy przyjaznej inwestorom i mieszkańcom. Wystarczy spojrzeć na mapę, aby przekonać się o atrakcyjności położenia gminy. Miękinia leży w centrum województwa dolnośląskiego, w powiecie średzkim śląskim, na lewym brzegu Odry, od wschodu bezpośrednio graniczy z Wrocławiem – stolicą Dolnego Śląska, od południowego-wschodu z gminą Kąty Wrocławskie, od południa z gminą Kostomłoty, od zachodu z gminą Środa Śląska, od północy z miastem Brzeg Dolny i gminą Oborniki Śląskie.

W Miękini można uprawiać zarówno turystykę piesza, wodną jak i rowerową. Można też zwiedzać zabytki sakralne i świeckie, przenocować w Zamku na wodzie w Wojnowicach, czy spróbować pierwszego od pięciu wieków śląskiego wina w Winnicach Jaworek.

Podziwianie przyrody w gminie Miękinia można rozpocząć od szczególnego obszaru chronionego jakim jest leśny rezerwat przyrody „Zabór”. Rezerwat, zlokalizowany w pobliżu wsi Zabór Wielki, został założony w 1959 r. i chroni naturalny las łęgowy, w którym dominuje olsza. Obszar chroniony ma powierzchnię 34,72 ha. Te bagienne lasy są przez parę miesięcy w roku zalane wodą. Drzewa rosną tu na wysokich kępach, wokół których znajdują się dolinki wypełnione wodą o głębokości do pół metra. W rezerwacie, jako jedynym w Polsce stwierdzono występowanie żaby dalmatyńskiej zw. zwinką. Poza tym występują tu traszki zwyczajne i grzebieniaste, jaszczurki zwinki i żyworodne, padalce, zaskrońce oraz ponad 100 gatunków ptaków, w tym żuraw i orzeł bielik oraz bardzo rzadki i płochliwy ptak bocian czarny. „Zabór” jest rezerwatem ścisłym, co oznacza, że można go podziwiać jedynie z zewnątrz, z dróg wyznaczających jego granice.

Miłośników przyrody zaciekawi również fakt występowania na terenie gminy, jednego z nielicznych na Dolnym Śląsku stanowisk sasanki łąkowej. Stanowisko to stwierdzono w pobliżu dzikiego wyrobiska piasku, na zachód od centrum wsi Mrozów. Utworzono tu użytek ekologiczny dla zachowania cennych pozostałości ekosystemów i zasobów genowych sasanki łąkowej, będącej bardzo rzadkim przedstawicielem rodzimej fauny. Ponadto południowo-wschodnią część Gminy Miękinia obejmuje utworzony w 1998 r. Park Krajobrazowy „Doliny Bystrzycy”, chroniący szczególnie wartościowe lasy łęgowe i grądowe, fragmenty podmokłych łąk oraz starorzeczy.

Niezwykłe bogactwo świata przyrodniczego, różnorodność form krajobrazu, na którą składają się rozległe połacie otwartych łąk turzycowych i lasów łęgowych w dolinie Odry wraz z rzeką, sprzyjają rozwojowi turystyki pieszej i rowerowej. Turystykę pieszą można uprawiać na trzech szlakach pieszych: czerwonym „Przyrodniczym” szlaku turystycznym, zielonym „Spacerowym” oraz żółtym „Wokółwrocławskim im. dr Bronisława Turonia” pieszy szlak turystyczny o łącznej długości 55,4 km. Ponadto na terenie Gminy utworzone zostały trzy ścieżki dydaktyczne: ścieżka dydaktyczna przy szkółce leśnej w Mrozowie o długości 3 km, (skrócony wariant ścieżki 0,8 km udostępniono dla osób niepełnosprawnych) – dodatkowo ścieżkę oznakowano znakiem MSD – Międzynarodowym Symbolem Dostępności, ścieżka dydaktyczna „Zatopiony Las i Zielone Łąki” rozpoczynająca się przy rezerwacie przyrody „Zabór”, umożliwiająca obserwowanie najbardziej malowniczej części mokradeł zw. „Moczarkami” oraz ścieżka dydaktyczna w Lutyni: „Dwie wieże”.

Główne szlaki rowerowe w Gminie Miękinia to Miękińska Trasa Rowerowa oraz „Szlak Odry”. Jadąc tymi trasą można przede wszystkim podziwiać walory przyrodnicze rezerwatu ”Zabór”, ale też przyjrzeć się z bliska atrakcyjnym zabytkom sakralnym i świeckim: kościołom i pałacom. Przebiegające przez gminę trasy rowerowe są dobrze oznaczone i posiadają wyznaczone miejscami postojowe. Więcej informacji można uzyskać na www.miekinia.pl

Po trudach dnia codziennego można również odpocząć w jednej z największych winnic w Polsce. Niewiele osób wie, że funkcjonuje ona właśnie w Miękini. W 2008 r. ostatnimi nasadzeniami zamknięto obszar 23 ha przeznaczony pod uprawę winorośli. Jednocześnie w tym samym roku owocowało blisko 10 ha. Budynek, gdzie powstaje wino usytuowany jest na terenie zabytkowego folwarku w Miękini, w sąsiedztwie XVIII wiecznego pałacu. Całe przedsięwzięcie zmierza ku temu, aby w Miękini utworzyć centrum dolnośląskiego winoroślarstwa. Już dziś prowadzi się tam szkolenia, przyjmuje wycieczki, które zwiedzają kompleks winnicy, degustują produkty tradycyjne.

Miękinia to jednak nie tylko walory przyrodnicze i kulturowe. To też wypoczynek, relaks i dobra zabawa na imprezach plenerowych o regionalnym zasięgu. Najbliższa z tych imprez to Festiwal Lata 13 – 14 sierpnia 2016 r.

Z okazji Festiwalu Lata przygotowujemy imprezę dwudniową. 13 sierpnia na scenie w Miękini będziemy gościć rockandrollową grupę, łączącą taneczne rytmy z przebojowymi melodiami czyli zespół LOKA, znany i lubiany Kabaret NEONÓWKA, a gwiazdą wieczoru będzie IRA, której nikomu przedstawiać nie trzeba.

14 sierpnia ma odmienne brzmienie. Stawiamy na popularną muzykę taneczną, czyli disco polo. Posłuchamy zespołów Za-No-Za, MIG oraz CLASSIC. Całość Festiwalu zakończy pokaz sztucznych ogni oraz dyskoteka do białego rana.
Te dwa dni, to dla nas ogromny zaszczyt, ale też wyzwanie. Zapewniam jednak, że 13-14 sierpnia cała gmina będzie do Waszej dyspozycji, dołożymy wszelkich starań, aby te dwa dni dostarczyły Wam niezapomnianych wrażeń. W Miękini, oprócz atrakcji których dostarczą artyści sceniczni, przez dwa dni Festiwalu na uczestników czekać będzie autodrom, karuzele, zamek strachów, dmuchańce, kolejka, euro bangi, stoiska wiejskie, grille, sztuczna plaża z leżakami i wiele, wiele innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska