Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XI Dolnośląski Turniej Piłki Nożnej TURGOL

Redakcja
- Niektórzy ludzie uważają, że piłka nożna jest sprawą życia i śmierci. Jestem rozczarowany takim podejściem. Mogę zapewnić, że to coś o wiele ważniejszego - powiedział kiedyś Bill Shankly, legendarny trener Liverpoolu, który poprowadził „The Reds” do trzech mistrzostw Anglii. O tym, jak słowa szkockiego szkoleniowca bliskie są prawdy, przekonać mógł się każdy, kto oglądał z bliska zmagania uczestników TURGOLU 2017. - Takie inicjatywy jak Dolnośląski Turniej Piłki Nożnej – TURGOL to najlepszy dowód na aktywność sportową osób Niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku. O tym jak ważne jest to wydarzenie świadczy wieloletnia historia TURGOLU, której początki sięgają 2006 r. Początkowo były to rozgrywki jednodniowe. Z czasem jednak coraz więcej drużyn wykazywało zainteresowanie tym Turniejem i tak od 4 lat stał się on imprezą dwudniową i cykliczną. Od samego początku tej historii towarzyszył Samorząd Województwa Dolnośląskiego i za każdym razem wspierał organizatorów finansowo – mówi członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego dr Tadeusz Samborski.

W tym roku do rozgrywek zgłosiło się 17 drużyn, które z uwagi na wyjątkowo trudne warunki pogodowe z niezwykłą determinacją przystąpiły do rywalizacji. Tu wszyscy byli wygrani, bez względu na zajęte miejsce. Widać, że dla wielu TURGOL stał się wyczekiwanym wydarzeniem i motywacją do aktywności i treningów przez cały rok. Dla wszystkich zawodników wyjście na murawę, pełnowymiarowe boisko na stadionie AWF, profesjonalni sędziowie i wierni kibice, to spełnienie marzeń, a gra zawsze fair play.

XI Dolnośląski Turniej Piłki Nożnej TURGOL dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest cykliczną, dwudniową imprezą sportową, kierowaną głównie do osób z niepełnosprawnością - uczestników z różnego rodzaju placówek pomocowych i terapeutycznych dla osób dorosłych z regionu całego Dolnego Śląska. TURGOL to nie tylko rozgrywki piłkarskie, to również towarzyszące im konkurencje sportowe, aktywizujące kibiców, konkurs na najlepszego zawodnika „fair play” oraz najlepiej dopingujących kibiców, wystawa twórczości plastycznej o tematyce sportowej i możliwość spotkania z ludźmi sukcesu sportowego. Jednym z gości edycji w 2015 roku był Tadeusz Pawłowski – ówczesny szkoleniowiec Śląska Wrocław. Większość odsłon TURGOLU była współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Urząd Miasta. Najważniejszymi celami zadania są: aktywizacja osób z niepełnosprawnością poprzez sport i rekreację, umożliwienie nawiązywania kontaktów społecznych i równieśniczych, wyjście naprzeciw pasjom, zainteresowaniom i potrzebom, przeciwdziałanie izolacji, marginalizacji społecznej i uprzedzeniom, walka ze stereotypami społecznymi i promowanie Wrocławia i Dolnego Śląska jako obszarów wspierających działania na rzecz osób z niepełnosprawnością. Działania skierowane są na zmianę wizerunku osoby z niepełnosprawnością i postrzegania jej jako aktywnego uczestnika życia społecznego. Patronat nad turniejem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Urząd Miasta oraz WKS Śląsk Wrocław. Rolę partnerów medialnych pełniło Radio Wrocław i TVP 3.

Za projekt TURGOLU odpowiedzialne jest Stowarzyszenie „Ostoja” na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Stowarzyszenie swoją działalność prowadzi od 1993 roku. Z roku na rok była ona rozszerzana, starając się odpowiadać na potrzeby zgłaszane przez rodziny wychowujące dzieci i młodzież niepełnosprawną. Jednym z największych osiągnięć „Ostoi” jest stworzenie samodzielnej placówki Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka i Pomocy Rodzinie przy ul. Robotniczej we Wrocławiu.

Piłkarzom rywalizującym w dniach 5-6 października na wrocławskich Polach Marsowych niestraszny był nawet orkan Ksawery, który spowodował szkody w infrastrukturze przygotowanej z myślą o zawodach. W pierwszy dzień TURGOLU 2017, słupy, na których zamontowano siatki wzdłuż boiska ochraniające przed wyrzuceniem piłki daleko poza obręb pola gry, zostały mocno wygięte, a namioty nad punktami gastronomicznymi uszkodzone. Każdy z zespołów był jednak dobrze przygotowany na niekorzystną aurę - kibice i ci, którzy czekali na rozpoczęcie swoich meczów, ogrzewali się ciepłymi kocami i gorącą herbatą przygotowaną przez organizatorów.

- Z TURGOLEM jestem praktycznie od samego początku w różnych rolach. Myślę, że emocjami, jakimi jesteśmy tu świadkami, można byłoby obdzielić wiele boisk ekstraklasowych. Pamiętam, że gdy zaczynaliśmy na Pilczycach, TURGOL odbywał się tylko jednego dnia. Teraz to dwa dni pełnych emocji i ponad 250 uczestników, wiele atrakcji pozaboiskowych i fantastycznie dobranych chearlederek. Jest to Wrocław bez barier w praktyce. Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą – opisuje turniej Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych. Jego słowa to bodaj najlepsze możliwe podsumowanie TURGOLU w pigułce – zawody otwarte dla każdego, aktywizujące nie tylko zawodników, ale także pozostałych uczestników turnieju i festiwal sportowy, w którym każdy może czuć się jak zwycięzca.

Smak wiktorii najlepiej poznali jednak przedstawiciele klubu Piłkarski Tryb Życia, występującego pod egidą Milickiego Stowarzyszenia Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Drużyna powstała przed trzema laty. Trzon zespołu tworzą piłkarze ze wszystkich milickich placówek, które zajmują się pracą z osobami niepełnosprawnymi. Należy zaznaczyć, że ekipa gościła na podium TURGOLU jeszcze przed zorganizowaniem cyklicznych treningów, które od 2014 roku odbywają się w każdy wtorek o godz. 18. Trenerzy przed nikim nie zamykają drogi do kadry, prawo gry w zespole ma każda osoba z niepełnosprawnością. Po kilku sesjach uformowała się grupa stałych zapaleńców futbolu, którzy co tydzień spotykają się na boisku i szlifują swój kunszt piłkarski. Można niejako stwierdzić, że TURGOL był pośrednią przyczyną powstania kolejnych turniejów o podobnej charakterystyce. Działalność Piłkarskiego Trybu Życia zapoczątkowała m.in. Milicz Football Club, Niezłomni czy Bielik Cup.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska