Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewidomi sportowcy i kucharze z Kamiennogórskiej

Redakcja
Podopieczni Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących we Wrocławiu są Mistrzami Europy w showdown, Mistrzami Polski w Nordic walking, zwyciężyli międzynarodowy turniej w piłkę nożną dla niewidomych, a do tego jeszcze nagrali płytę – słuchowisko „Legendy Wrocławia”.

- Showdown to bardzo szybka gra – mówi dyrektor Ośrodka z ulicy Kamiennogórskiej Robert Warchalewski. - Podobna do cymbergaja. Za pomocą paletek turlamy piłkę po stole tak, aby wbić sobie bramkę. Piłka jest ciężka. Słychać jak zawodnik ją odbija. Gra się w ciemnych goglach, aby niewidomi i słabowidzący mieli równe szanse. Na Kamiennogórskiej jest czterech zawodników, którzy reprezentowali Polskę na mistrzostwach w showdown. Mają u siebie dwa stoły do ćwiczeń i profesjonalnego trenera.

Młodzież z Ośrodka od lat wygrywa również Międzynarodowe Turnieje w blind football czyli piłce nożnej dla niewidomych. W ubiegłym roku wygrali w Budapeszcie. Jak się w to gra? Piłka ma w środku grzechotki, dzięki którym gracze ją lokalizują. Oprócz zawodników na boisku znajdują się tzw. podpowiadacze, czyli osoby mówiące gdzie jest piłka i jak należy zagrać. Wszyscy zawodnicy mają na oczach opaski, a mecz trwa 50 minut.
- Całkiem nowym sportem w naszym Ośrodku jest tenis stołowy dźwiękowy. Polega on na tym samym co zwykły ping-pong, ale niewidomi nie grają paletkami tylko łapią piłkę. Mimo krótkich treningów udało nam się zając pierwsze miejsce w deblu w Pucharze Polski – opowiada dyrektor.
Ale Ośrodek żyje nie tylko sportem. Uczniowie i absolwenci dolnośląskiej placówki wzięli m.in. udział w nagraniu płyty Legendy Wrocławia, reżyserowanej przez dziennikarza Radia Wrocław Leszka Kopcia i zrealizowali ją we własnym studio nagraniowym. Redaktor Kopeć – dodajmy – jest też absolwentem Ośrodka z Kamiennogórskiej.

Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Niewidomych i Słabowidzących działa już 70 lat. Założycielami byli nauczyciele repatrianci z Zakładu Dzieci Niewidomych we Lwowie. Początkowo Placówka znajdowała się przy ul. Kasztanowej 3a/5. Obecna siedziba składa się z kompleksu nowoczesnych budynków, wraz z basenem i halą sportową. Uczy się tu 200 osób, a ok. 100 uczestniczy w zajęciach z wczesnego wspomagania rozwoju. Dzieci i młodzież uczą się orientacji w przestrzeni i technik brajla. Ponadto mogą korzystać z rehabilitacji wzroku, terapii logopedycznej i pedagogicznej. Są także zajęcia z muzykoterapii i dogoterapii.
Są tu różne szkoły od podstawówki, poprzez szkołę branżową, aż po liceum, technikum, szkołę policealną i przysposabiająca do pracy. Uczniowie do wyboru mają zawody: technik masażysta, kucharz i mechanik, rękodzielnik wyrobów włókienniczych. Na miejscu uczą się swojego fachu, a później zdobywają doświadczenie w firmach. Działa tutaj też fundacja Estyma. Pomaga absolwentom szkoły. Dyrektor Warchalewski chwali się, że ma zatrudnionego na stałe okulistę. Jak mówi to wyjątkowa sytuacja bo od kilu lat w szkołach nie ma lekarzy. Najwyżej mogą być pielęgniarki.

Swój jubileusz Ośrodek obchodził 20 października. Podczas uroczystości, reprezentujący Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pan Dominik Kłosowski – Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych UMWD wręczył sztandar dyrektorowi Placówki. Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Byli też dyrektorzy innych ośrodków dla osób niewidomych i słabowidzących z Poznania, Krakowa, Warszawy, Łodzi, Dąbrowy Górniczej, Radomia i Lublina. Przyjechali też absolwenci Ośrodka.

Jak podkreśla dr Tadeusz Samborski – Członek Zarządu Województwa - Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących im. M. Grzegorzewskiej we Wrocławiu to jedna z 19. placówek edukacyjnych prowadzonych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Ośrodek z wyjątkową historią sięgająca 70 lat wstecz. Obecnie w placówce funkcjonuje:
Niewątpliwymi atutami Ośrodka są:
wykwalifikowana kadra,
nowy kompleks budynków przystosowanych dla uczniów niewidomych oraz poruszających się na wózkach,
dobrze wyposażone gabinety rewalidacyjne,
sala do prowadzenia stymulacji wzroku,
zaplecze środków dydaktycznych,
specjalistyczne programy,
biblioteka brajlowska działająca jako centrum multimedialne o charakterze środowiskowym
 itp.
Jesteśmy dumni, że na terenie naszego województwa mamy tak dobrze wyposażoną i nowoczesną Placówkę, która pomaga wychowankom „Sięgać tam, gdzie wzrok nie sięga” – dodał Marszałek.

Ale to nie koniec obchodów. W niedzielę 26 listopada Ośrodek przy Kamiennogórskiej będzie się prezentował we wrocławskim Centrum Handlowym Magnolia. Dowiemy się wszystkiego o tej placówce. Uczniowie zaprezentują swoje zawodowe umiejętności. Będzie więc masażysta, będzie można skorzystać z badania wzroku a także spróbować potrwa przygotowanych przez przyszłych kucharzy. Menu? Jeszcze nie wiadomo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska