Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni? W pełni sprawni w tańcu

Redakcja
Jawor już po raz dziewiąty gościł najlepszych tancerzy z regionu. Osoby z dwudziestu ośrodków z całego województwa dolnośląskiego walczyły na parkiecie o tytuły. Impreza nie byłaby możliwa bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Z roku na rok Dolnośląski Turniej Taneczny Osób Niepełnosprawnych w Jaworze przyciąga coraz uczestników. Dziewiąta edycja była rekordowa. Na parkiecie pojawiło się ponad dwustu młodszych i starszych artystów.

– Ta impreza to dla nas powód do dumy. Osoby niepełnosprawne miesiącami przygotowują się do tego jednego tańca i muszę przyznać, że mają talent – mówi Marcin Simon, kierownik warsztatów Terapii Zajęciowej w Jaworze. – Wielkie podziękowania dla marszałka Tadeusza Samborskiego, że od lat tak czynnie wspiera naszą inicjatywę i osoby niepełnosprawne – dodaje.

Na parkiecie mogliśmy podziwiać cały przekrój stylów tanecznych. Od klasycznego i namiętnego tanga, po nowoczesny breakdance.
– Turnieje takie jak ten są świetną formą terapii, wyzwalają w tych ludziach całe pokłady pozytywnej energii i pokazują, że osoby niepełnosprawne potrafią robić rzeczy, z którymi często osoby w pełni sprawne miałyby problem. Cieszę się, że mogę być częścią tego wydarzenia – mówił członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego dr Tadeusz Samborski, który bacznie obserwował tancerzy.
Wśród solistów trzecie miejsce zajął Paweł Przygoda, na drugim miejscu uplasował się Adam Badulski, zaś zwyciężyła Ola Mandryga. Wśród duetów najlepsi okazali się Władysława Szmołda i Arek Pakuła. Drugie miejsce zajęła para Monika Uchańska i Adrian Pas, a na trzecim miejscu turniej zakończyli: Emilia Mielczarek oraz Karol Dyjak. Wśród zespołów niepokonane były Warsztaty Terapii Zajęciowe z Dobroszyc, drugie miejsce przypadło WTZ z Trzebnicy, zaś trzecie zajęli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Chojnowie.

– Uwielbiam tańczyć, robię to niemal od zawsze, chętnie trenuję i cieszę się, że mogłam dzisiaj tutaj wystąpić – mówi Ola Mandryga, która zwyciężyła wśród solistów.
– Byłam pod gigantycznym wrażeniem występów. To już coś więcej niż tylko wyuczone choreografie. Niektóre osób zaprezentowały czyste style taneczne, co zasługuje na szczególne uznanie. Jestem przekonana, że wiele nawet w pełni sprawnych i wysportowanych osób nie byłoby w stanie zaprezentować takich pozycji jak chłopcy, którzy tańczyli tutaj breakdance – mówi Izabela Kowalska z jaworskiego studia KDance, jedna z członkiń jury.

Turniej był czymś więcej niż tylko zawodami osób niepełnosprawnych. To była fantastyczna okazja to nawiązania nowych znajomości, zintegrowania środowiska i wymiany doświadczeń. Uczestnicy z wypiekami na twarzach już planowali co mogliby zatańczyć w przyszłym roku.

– Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego od lat wspiera inicjatywy takie jak te, czyli tzw. działania miękkie. Jedynie w tym roku poszło na ten cel około 750 tys. Złotych. Turniej w Jaworze wsparliśmy w kwocie ośmiu tysięcy złotych – dodaje Tadeusz Samborski. – Opieka nad osobami niepełnosprawnymi musi być kompleksowa. Stąd nasze wsparcie dla inwestycji, czy remontów ośrodków, ale także takich inicjatyw ja ten, jaworski turniej tańca – dodaje marszałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska